Sağlık

Çocuklarda ishal tehdidi

Çocuklarda ishal tehdidi

İshaller çocukluk çağının önde gelen bulaşıcı hastalıkları ve ölüm nedenlerinden. İshal ülkemizde de sık görülüyor. Her yıl onbinlerce çocuk ishalli hastalıklara yakalanıyor ve 6-7 bini kaybediliyor.

Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu

Hastalığa doğru yaklaşım ve basit ama zamanında müdehale hayat kurtarıyor. Öte yandan, Sanofi-Synthelabo'nun sporsorlüğünü yaptığı 'İshal Danışma Hattı' haftanın 6 günü, 09.00-18.00 arasında isteyenlere ücretsiz danışma hizmeti veriyor.

İshal yaz aylarında neden daha sık görülür?

Bunun başlıca nedeni sıcak mevsimlerde su ihtiyacı ve tüketiminin artması. Kirli suların daha sık kullanılması. Mikroplarla bulaşmış suların doğrudan içilmesi ya da bu sularla temizlenmiş taze meyvelerin ve pişirilmeden yenmesi ishale neden oluyor. Yine özellikle yaz aylarında açıkta bırakılan gıdaların sıcaktan dolayı daha çabuk bozulmaları, sinek, böcek gibi haşaratın daha fazla olması ve mikroorganizmaların daha kolay bulaşmaları da diğer nedenler arasındadır.

İshal çocukları nasıl etkiliyor?

Çocukların yaşı ne kadar düşükse, ishal o kadar tehlikeli. İshalden ölümlerin büyük çoğunluğu ilk 2 yaştaki çocuklarda oluyor. İlk aylardaki çocuklar besin bileşimlerindeki değişikliklere kolay uyum sağlayamazlar ve ishal yapabilen pek çok mikroba henüz bağışıklık kazanamamışlardır. Ayrıca küçük bebeklerin vücutlarındaki su miktarı erişkinden farklı ve su kaybına tahammülleri hiç yok.

Çocuklarda hangi sıklıkta dışkılama ishal sayılıyor?

Günde 3 defadan daha sık, miktarca bol ve sulu dışkılama ishali düşündürüyor. Bebek ne kadar küçükse, doktora başvurmada o kadar acele edilmeli. Ancak sık dışkılama, kıvamı sulu değilse ishal sayılmaz. Ayrıca ilk 3 aylık çocuklarda günde 6- 8 defaya kadar dışkılama normal sayılabilir. Özellikle dışkının kıvamındaki değişiklikler, bezden taşan dışkı, dışkıda kan ve sümük olması halinde aileler dikkatli olmalı. Bir diğer önemli uyaran ise ishalin yanısıra kusma ve ateş. Bu durumda doktora başvurmak gerekiyor.

İshalli çocuk nasıl tedavi edilir?

İshalli çocukta önemli olan kaybedilen suyu ve tuzu yerine koymak. 1 yaşından küçük bebeklerde sulu her kaka için en az bir çay bardağı, bir yaşından büyük bebeklerde ise bir su bardağı su içirmek gerekir. Bu su bir defasında kaynamış normal su olursa, ikinci kez dışkıladığında şeker-tuz karşımı su olmalı (evde yapılan değil, ecaznelerde satılan ya da sağlık ocaklarında ücretsiz verilen hazır paketlerle tarifine uygun hazırlanmış karışımlar). Eğer çocuk bu miktar suyu alamıyorsa ya da aldığı suyu kusuyorsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir.

Özel diyet uygulamak gerekir mi?

Özel diyet uygulamaya veya gıdasını azaltmaya gerek yok. Önemli olan çocuğun aç bırakılmadan bir an evvel beslenmeye başlanması. Eskiden önerilen yağsız yiyecekler artık önerilmiyor. Aşırı zorlamalardan kaçınılmalı. Anne sütü ishale karşı en önemli korunma yolu olduğu için anne sütü alan bebekler daha sık emzirilmeli. Annenin aldığı sıvı miktarı dolayısı ile sütü arttırılmaya çalışılmalı. Anne sütü almayan bebeklerde özellikle evde yapılmış taze yoğurdun ishali azalttığı gösterildi. Bunun yanısıra pirinçli, patetes püresi gibi yumuşak gıdalar, muz gibi potasyumdan zengin meyveler önerilebilir. Tuz ve diğer elektrolitleri içermeyen çay suyu gibi sıvıların verilmesi yanlış. İshali, toksinleri ve mikroorganizmaları vücuttan dışarı atan vücudun bir savunma mekanizması olarak düşünebiliriz. Bu nedenle ishal kesici ilaçlar faydadan çok zarar verebilirler. Antibiyotik kullanımı çok nadir ishallerde gerekir.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/ KELEBEK
Yayın tarihi: 28.05.2004
781
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.