Sağlık

Çocuklarda estetik merakı

Çocuklarda estetik merakı

Televizyonda sık sık estetik ameliyat görüntülerini içeren programların yer almasıyla, 9-14 yaş arasındaki çocuklarda estetik ameliyat yaptırma merakının arttığı ortaya çıktı.

Almanya'da yapılan bir araştırma sonucunda, 9-14 yaş arasında bulunan çocukların yüzde 18'inin estetik ameliyat yaptırmak istedikleri ortaya çıktı. İki bin çocuk arasında yapılan ankette, ankete katılanların yüzde 39'u kendini şişman hissettiğini ve yağlarını aldırmak istediklerini açıkladı. İkinci sırayı burun ameliyatları, üçüncü sırayı göğüs düzeltme ve sırasıyla kulak, göz ve deri ameliyatları izledi.

Britney'e benzemek için

Araştırmayı yapan Prof. Dr. Werner Mang, çocuk yaştakiler arasında estetik ameliyat yaptırmak isteyenlerin hızla arttığına işaret ederek, 'Vücuda yapılan müdahale, ruhu da etkiliyor. Kaza sonucu ya da doğumdan kaynaklanan orantısızlıkların giderilmesi için estetik cerrahi önemli, ancak çocukların yüzde 10'u Britney Spears ya da Brad Pitt'e benzemek için estetik ameliyat yaptırmak istiyor. Ben bu çocukları ve ailelerini geri çeviriyorum ve bir psikoloğa gitmelerini tavsiye ediyorum' dedi.

Özgeçmişi araştırılmalı

Yetkililer, Almanya genelinde yılda 800 bin kişinin estetik cerrahiye başvurduğunu, bunlar arasında çocuk yaşta olanların oranının dörtte bir olduğuna dikkat çektiler. İlgililer, 'Estetik cerrahi olayı yasalarla tam anlamıyla güvence altında değil. Her cerrah bu müdahaleyi yapabilir. O yüzden ameliyat sonrası doğabilecek riskler üzerinde durulmalı, doktorun yılda kaç estetik cerrahi müdahalede bulunduğu, özgeçmişi iyi araştırılmalı' uyarısında bulunuyor.
Yayın tarihi: 19.10.2004
956
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.