Sağlık

Çocuklarda düztabanlık bir kabus değil!

Çocuklarda düztabanlık bir kabus değil!

Çocukluk dönemindeki çocuklarında düztabanlık fark eden anne babaların yanlış davrandığı ortaya çıkarıldı. Kendiliğinden iyileşebilecek bir rahatsızlıklarda bile çocuğu ortopedik ayakkabıya mahkum ediyorlar ya da tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlığı önemsemiyor ve ileride ciddi sakatlıkların meydana gelmesine neden oluyorlar.

Uzmanlar, bazen yürümeye başlamamış çocukların ayak tabanındaki yağ tabakası bile düztaban görünümü verdiğine dikkati çekerek aileleri düztabanlık konusunda uyarıyorlar.

Ailelerin bu konuda bilinçlenmeleri ve çocuk yürümeye başladığında kendiliğinden ortadan kaybolacak bu sorunu büyüterek çocuğu daha o yaşlarda ortopedik ayakkabıya mahkum etmemeleri gerekiyor.

Düztabanlığın erken tanısı açısından çocukluk döneminde sorunların tesbit edilmesi oldukça önem taşıyor. Örneğin, doğuştan çarpık ayak diye tanımlanan rahatsızlık Türkiye'de de sıklıkla görülüyor.

Tedavi edilmediği takdirde ileri dönemlerde oldukça ciddi sonuçlara yol açacağı belirtilen bu rahatsızlığın tedavisi için çocuğun erken yaşlarda alçı ile müdahaleye başlanması gerekiyor.

Uzmanlar yaygın inanışın aksine, ağır ortopedik ayakkabıların ayakları daha fazla rahatsız ettiğini belirterek, kolay giyilip çıkarılabilen, esnek ve rahat ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğini öneriyorlar.
Yayın tarihi: 22.01.2003
467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.