Sağlık

Çocuklara savaş görüntüleri izlettirmeyin!

Çocuklara savaş görüntüleri izlettirmeyin!

Uzmanlar, ABD'nin Irak'a yönelik başlattığı harekatla birlikte yoğunlaşan savaş görüntü ve haberlerinin, çocukların beyinlerinde kalıcı izler bırakabileceğini söylüyorlar...

Uzmanlar, televizyonlardan yansıyacak savaş görüntülerinin, çocukların psikolojik yapılarını önemli ölçüde zedeleyeceğini belirterek bu görüntülerin, çocuklarda saldırganlık, içe kapalılık, sinirlilik, uyku bozukluğu ve suçluluk duygusu gibi olumsuzlukları artırabileceğini, ailelerin özellikle 3-10 yaş grubundaki çocuklara, bu durumu, anlayabilecekleri bir dille anlatmaları gerektiğini söylüyor.

Nevşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yusuf Çağlayan, savaş ve şiddet içerikli televizyon filmleri ile haberlerin, çocuklarda depresif ve sinirli bir ruh halini ortaya koyucu etkenlerin başında geldiğini ifade ederek, 'Televizyonlarda savaş ve benzeri şiddet görüntüleri, çocuklarda, katıldığı etkinliklere ilginin azalması veya haz alamama, iştahsızlık, kilo kaybı veya kilo alımı, huzursuz ve hareketsizlik, suçluluk duygusu, uykusuzluk veya uykuya düşkünlük gibi olumsuzluklar yarattığı gözlemlenmektedir.

Ayrıca yatak ıslatma, parmak emme, ani heyecanlanma, anne-babaya aşırı bağlılık gibi durumlar da görülmektedir. Çocuklarında bu özellikleri hisseden ailelerin çocuklarını rahatlatması, güven verme ve sık sık sevgi gösterisinde bulunmaları, çocuğun içinde taşıdığı savaş duygu ve düşüncelerini dışa vurmalarını sağlamaları gerekir.' diyerek ebeveynleri uyarıyor.
Yayın tarihi: 21.03.2003
489
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.