Sağlık

Çocuklara bol bol balık yedirin

Çocuklara bol bol balık yedirin

Balık etinin vitaminler ve mineral maddeler içermesi nedeniyle mükemmel bir gıda, bu nedenle çocukların bunu bol tüketmesi gerekiyor.

SSK Zonguldak Bölge Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Nevzat Ocakçı, balık etinin çocuklar için en güvenli ve sağlıklı gıda maddesi olduğunu söyledi.

Dr. Ocakçı, balık etinin vitaminler ve minarel maddeler içermesi nedeniyle mükemmel gıda olduğunu, bu nedenle çocukların bunu bol tüketmesi gerektiğini söyledi. Uzman Nevzat Ocakçı, ``Enerji değerinin düşüklüğü ve uygun protein yapısıyla balık eti, diyetetik özellik gösteriyor'' dedi.

Balığın, büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin, gebe ve emziklilerin güvenle tüketebilecekleri gıda olduğunu kaydeden Ocakçı, şöyle devam etti:

``Balık etinin kimyevi yapısı da, beslenme için çok uygundur. Balık, diğer hayvani gıdalara göre, yüksek kalitede ve sindirimi kolay proteine sahiptir. Kırmızı ete göre oldukça önemli üstünlükleri var. Beslenmede iyot ve flor gibi minerallerin tek doğal kaynağı, balık ve benzeri su ürünleridir. Bünye için gerekli Selenyum da, balık etinde bol bulunur. Haftada en az 3 öğün tüketilmesi gerekir.

Yayın tarihi: 24.04.2002
878
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.