Sağlık

Çocuklar yanık kurbanı olmasın!

Çocuklar yanık kurbanı olmasın!

Kış mevsiminde soba kullanımına bağlı olarak yanık vakalarında artış görülüyor. Bu durumdan en fazla çocuklar etkileniyor.

Uzmanlar; soba üzerinde su, süt ısıtan ya da yemek yapan anneler, çocuklarının yanabileceğini düşünemedikleri için, yanık vakalarının sayısında bir artış gözlendiğini belirtiyor.

Gaziantep Çocuk Hastanesi Yanık Ünitesi sorumlusu Çocuk Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Lütfü Dağdönderen, basit önlemler alınarak yanık vakalarının önüne geçilebileceğine dikkati çekerek, şu önerilerde bulundu: ´´Çocuk içerisinde soba yanan odada tek başına bırakılmamalı. Ülkemizde ne yazık ki annenin çocuğunu içerisinde soba yanan odaya kilitleyerek alışverişe ya da komşuya gitmesi nedeniyle aile facialarıyaşanmaktadır. Çocuğun oyun alanı olarak odanın sobaya yakın bölümlerini seçmesine izin verilmemeli. Annenin soba üzerinde su, süt, çay ısıtma ya da yemek hazırlama alışkanlığının, çocukların yanmasıyla sonuçlananev kazalarına yol açtığı unutulmamalı. Bize gelen vakaların çok büyük bölümü bu nedenden kaynaklanmaktadır. Bu arada, elektrik prizlerine deönlem alınmalı.´´ Gaziantep´in yanı sıra Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis ve Osmaniye´den getirilen yanıklı çocuklara hizmet verdiklerini ifade eden Dr. Dağdönderen, ´´Ünitemiz olmasaydı çok sayıda yanıklı çocuğu Adana ve diğer büyük kentlere gönderme zorunluluğu olacaktı ve çocukların büyük bölümü belki de hayatını kaybedecekti´´ diye konuşuyor.

Dr. Dağdönderen, Gaziantep Çocuk Hastanesi Yanık Ünitesi´nde 4 uzman doktor ve 10 hemşireyle hizmet verdiklerini, yılda 300 dolayında vakaya müdahale ettiklerini bildiriyor.
Yayın tarihi: 04.03.2003
745
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.