Sağlık

Çocuklar şişmanlık tehditi ile karşı karşıya

Çocuklar şişmanlık tehditi ile karşı karşıya

Türkiye'de her 100 çocuktan 6'sı obez...

Çocuklarda obeziteye bağlı komplikasyonlar ileride hayatlarını tehdit edecek dereceye ulaşabiliyor. Çocukluk dönemi şişmanlığı, şekil bozukluklarına, karaciğer yağlanmasına ve kendinden kaçış, sinirlilik, arkadaşlarıyla birlikte olamama gibi psikososyal bozukluğa neden olabiliyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Özyazar, şişmanlığın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekerek, "Salgınlar yaptığı için mutlak şekilde tedavisi gereken obezite çocuklarda dramatik şekilde artıyor" dedi.

"Kilolu" ve "düşük tartılı" doğan çocukların ileride şişman olma riskinin çok olduğunu vurgulayan Özyazar, "Bununla birlikte eğer bir çocuğun annesi ve babası şişmansa, çocuğun şişman olma riski yüzde 80'dir. Anne veya babadan herhangi biri şişmansa bu oran yüzde 40'dır" diye konuştu.

Doğumdan hemen önceki ve sonraki dönem ile çocukluk çağının şişmanlık riski açısından büyük önem taşıdığını anlatan Özyazar, kadınların özellikle hamilelik döneminde dengeli beslenmesi gerektiğinin altını çizdi.
Yayın tarihi: 26.12.2003
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.