Sağlık

Çocuklar için sağlıklı çevreler

Çocuklar için sağlıklı çevreler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu yılki Sağlık Günü´nü, ´´Çocuklar için sağlıklı çevreler´´ sloganıyla kutlarken, son 10 yıl içinde milyonlarca çocuğun çatışmalar yüzünden yaşamını yitirdiği, aynı dönem içinde 6 milyon çocuğun savaşlarda yaralandığı ya da sakat kaldığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre, dünyada yılda hemen hemen 11 milyon çocuk, önlenebilir ve tedavi edilebilir nedenler yüzünden daha 5 yaşına gelmeden ölüyor. Her yıl su istimal, sömürü ve şiddete maruz kalan on milyonlarca çocuğun sağlığı üzerinde uzun süreli olumsuz etkiler yaratılıyor ve bu tür tehlikelere halk sağlığı planlamalarında yeterince önem verilmiyor. UNICEF´e göre, çocukları tehdit eden belli başlı çevre sağlığı riskleri arasında yetersiz sanitasyon (uygun tuvalet olanağı) ve hijyen, sağlıksız su ve kirlilikle birlikte sıtma, ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonu gibi diğer hastalıklara yol açabilecek diğer çevre sorunları yer alıyor. Koruyucu çevrenin, toplulukların ve ailelerin çocukların haklarına sahip çıktıkları, çocukları koruyup onlara yönelik suç işleyenleri cezalandıran yasaların işlediği ve titizlikle uygulandığı, hükümetlerin çocuk sömürüsünün önlenmesi için gerekli kaynakları seferber ettiği, medyanın çocuklara yönelik ayrımcı uygulamaları teşhir edip eleştirdiği ve çocuklarla ilgilenen yetişkinlerin suiistimal olaylarını saptayıp gerekli tepkileri gösterebildikleri birçevre olması gerekiyor.

SAVAŞLARDA 6 MİLYON ÇOCUK SAKAT KALDI Su istimal, şiddet ve sömürü her toplumda çocuklara yönelik ´´sessiz tehlikeler´´ durumunda... Her yıl on milyonlarca çocuğun ileri derecede su istimal ve şiddet olaylarına maruz kaldığına işaret eden UNICEF verilerine göre, son 10 yıl içinde milyonlarca çocuk çatışmalar yüzünden yaşamını yitirdi, aynı dönem içinde 6 milyon çocuk savaşlarda yaralandı veya sakat kaldı.

Tahminen 300 bin kadar çocuk silah altına alınıp asker olarak kullanıldı, bunların arasında, seks köleleri olarak kullanılan ve AIDS gibi tehditlere maruz kalan kız çocuklar da bulunuyor. Tehlikeli işlerde çalıştırılan çocukların sayısı 180 milyondan fazla ve 5.7 milyon çocuk da köle gibi zorla çalıştırılıyor.
Yayın tarihi: 07.04.2003
525
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.