Sağlık

Çocuklar, en çok ilaçtan zehirleniyor

Çocuklar, en çok ilaçtan zehirleniyor

2-3 yaş arasında ve erkek çocuklarda daha sık görülen zehirlenmelerde ateş düşürücüler başı çekiyor

İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekim Yardımcısı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Gökalp, Türkiye'nin büyük hastanelerine gelen zehirlenme vakaları üzerine yaptığı "Çocuklarda Zehirlenme" konulu araştırmasına dayanarak, çocukların en fazla 2-3 yaş arasında zehirlendiğini söyledi.

Dr. Gökalp, "Çocuklar en fazla paracetamol içeren ateş düşürücü ilaçlardan zehirleniyorlar. Bunun nedeni, bu ateş düşürücülerin kullanım sıklığı ve kullanıldıktan sonra çocuğun erişebileceği yerlerde bulundurulması. 20 yıl önce yapılan araştırmalarda, çocuklar en fazla Aspirin'den zehirlenirken, şimdi bunun yerini ateş düşürücüler aldı" dedi.

İlaçla zehirlenmelerde ölüm oranının yüzde 1'in altında olduğuna işaret eden Dr. Gökalp, "En öldürücü zehirlenmeleri, solunum depresyonuna neden oldukları için psikiyatrik amaçlı kullanılan ilaçlar yapıyor. Öte yandan, erkek çocukları daha hareketli ve haşarı oldukları için, zehirlenmeler genelde erkek çocuklarında görülüyor. İlaçla zehirlenme birinci sırayı alırken, bunu tarım ilaçları ve besin maddeleri izliyor" diye konuştu.

Kusturma sakıncalı olabilir

Dr. Gökalp, en sık zehirlenme belirtilerinin, kusma, karın ağrısı ve dalgınlık olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Çocuk 1 yaşın altında, şuuru açık ve zehirleyen madde ilaç ise yumuşak damağa parmak veya bir kaşık bastırılarak hemen kusturulmalıdır. Ancak çamaşır suyu gibi alkali ve asidik madde içen çocuk asla kusturulmamalıdır. Çocuk kusturulursa, yakıcı olan bu madde 2 kere etki gösterecek ve yemek borusunu bir kez daha yakacaktır. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve 0 800 314 79 00 numarasından Zehir Bilgi Merkezi'ne ulaşılarak, yapılabilecekler konusunda destek alınmalıdır."

Önlemler

Zehirlenme vakalarının önüne geçebilmek için ailelere eğitim verilmesi, çocukları zehirleyebilecek maddelerin saklanması konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Ahmet Gökalp, ailelere şu uyarılarda bulundu: "İlaçları yüksek, kilitli, ışık almayacak dolaplarda ve kutularında saklayın. Özellikle 1-5 yaş arası çocukları iyi gözetleyin. İlaçları kullandıktan ve son kullanma tarihi geçtikten sonra evinizde saklamayın. Sizi taklit edebilecekleri ihtimalini göz önünde bulundurarak, çocuklarınızın önünde ilaç içmeyin. Mümkünse evinizde, yan etkisi fazla olmayan ve kapakları özel olarak emniyetli imal edilmiş ilaçlardan bulundurun"
Yayın tarihi: 21.08.2003
509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.