Sağlık

Çocuklar aşısızlıktan ölüyor

Çocuklar aşısızlıktan ölüyor

Diyarbakır'da 1.5 yılda otuz çocuk Subakut Sklorezon Panansefalit (SSPE) nedeniyle hayatını kaybetti.

Diyarbakır'da 1.5 yılda otuz çocuk Subakut Sklorezon Panansefalit (SSPE) nedeniyle hayatını kaybetti. Hastalık aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda ortaya çıkıyor.

Kızamık aşısı yapılmıyorsa...
Diyarbakır'da 1.5 yılda otuz çocuk Subakut Sklorezon Panansefalit (SSPE) nedeniyle hayatını kaybetti. Hastalık zamanında kızamık aşısının yapılmamasından kaynaklı.

Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz
Diyarbakır SSPE Hastaları Derneği Başkanı Erdal Çalış, "Hastalık son yıllarda bölgede büyük yükseldi.Diyarbakır'da 200, Batman'da 100, Şanluurfa'da 150 ve Gaziantep'te 100 hasta bulunuyor. Her ay mutlaka 2-3 hastayı kaybediyoruz. Sadece Diyarbakır'da 1.5 yıl içerisinde 30 çocuk hayatını kaybetti. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Çocuklarımız için verilen ilaçlar sadece ölümü geciktiriyor" dedi.

2.5 yıldan beri bitkisel hayata giren 9 yaşındaki Davut Çalış'ın annesi Necma Çalış, "Oğlum bir anda hastalanıp yatağa bağlı kaldı. Bizi hissetmiyor. Bir bebek gibi mama ile besliyoruz" dedi. Doğu ve Güneydoğuda aşı oranlarının düşük olması nedeniyle kızamık aşısı olmayan 7 ile 10 yaş arası çocuklarda SSPE hastalığı görülüyor. Hastalık Doğu ve Güneydoğu illerinde her 20 bin çocuktan birinde görülüyor. Sağlık Bakanlığı'nın ulaşmış olduğu verilere göre bu hastalığa 6 bin kişi yakalandı. Ölümcül virüs hastalığı taşıyan çocukların yüzde 80'i Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Gaziantep gibi doğu şehirlerinde yaşıyor.

SSPE nedir?
SSPE ve diğer kızamığa bağlı komplikasyonlar aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda ortaya çıkıyor. SSPE, kızamık geçirdikten sonra beyne yerleşebilen virüsün neden olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığı. Kesin tedavisi olmayan hastalık, virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Hastalarda sırasıyla spastiklik, koma ve 6 ila 12 ay içinde ölümle sonuçlanan ilerlemeli beyin işlevi kaybı görülüyor.

Hafıza kaybı belirtilerden biri
Hastalığın belirtileri, hafıza kaybı, uyarılara yanıt vermede bozukluk, nöbet, istemsiz kas hareketleri veya davranış değişiklikleri olarak ortaya çıkıyor. SSPE hastalığı 4 aşamalı olarak gelişiyor. 1.dönem unutkanlık, 2. dönem sıçrama tek başına yemek yememe, 3. dönem hastanın yatağa bağımlı hale gelip yemekten kesilip sıvı ile beslenmesi ve 4. dönem hasta bitkisel hayata ölümü bekliyor. Türkiye'de şu anda 3 ila 6 bin arasında SSPE hastası olduğu belirtiliyor. Ölümcül hastalığa sebep olan virüs ise kızamık virüsü.

Gelişmiş ülkelerde hastalığın görülme oranı 100 binde bir. 300 binde bir diyen kaynaklar da var. Ama Türkiye'de bu oranın özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde 20 binde bire kadar indiği ileri sürülüyor. Hiç aşılanmayanda risk 20-30 kat yükseliyor. Her geçen gün hasta sayısı ise hızla artıyor.

Bianet
Yayın tarihi: 15.11.2007
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.