Sağlık

Çocuk söz dinlemezse ne yapmalı?

Çocuk söz dinlemezse ne yapmalı?

Anne babaların en şikayetçi olduğu konular arasında, çocuklarının söz dinlememesi geliyor. Sözünü çocuğuna dinletemeyen anne babalar, bundan dolayı kendisini yorgun ve bitkin hissediyor. Bu sorunla baş etmenin birkaç yolu var.

Çocuk da olsa her birey kendini ispatlamaya, çeşitli konularda söz sahibi olmaya çalışır. Çocuğun kendi kararını kendisinin vermek istemesi de kimi zaman istenmeyen durumlar yaratır.

Söz dinlemeyen çocukların mutlaka kendine göre sebepleri vardır. Anne babaların bu konuda en çok yanılgıya düştüğü noktalardan biri, çocuğa söz dinletmek için ceza vermeye kalkmalarıdır. Bu cezalar bir süreliğine istenen etkiyi sağlayabilse de ceza alan çocuk ileride daha büyük tepkiler verebilir.

Sorunun kaynağında kardeş kıskançlığı ve sevgi eksikliği gibi nedenler de yatabilir. Bu gibi durumlarda, çocuğa kardeşiyle ilgili konularda daha fazla sorumluluk verilmesi, örneğin mamasının birlikte hazırlanması, banyosunun birlikte yaptırılması gibi çözüm yollarına gidilebilir.

Çocukla on dakika da olsa, her gün düzenli olarak vakit geçirilmesi, sevgi eksikliğinin giderilmesini sağlayabilir. Söz dinlememesinin altında yatan nedenler bulunup çözümlendiğinde, bu sorunun tekrarlanmadığı görülecektir.
Yayın tarihi: 18.01.2003
2543
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.