Sağlık

Çocuk sahibi olmak için bir şans daha...

Çocuk sahibi olmak için bir şans daha...

Dünyadaki çiftlerin ciddi bir bölümü, çocuk sahibi olmak için uğraşıp olumlu sonuç lamıyor. Ancak dünyadaki en son teknoloji ile çocuk sahibi olmak için hala bir şansınız olabilir...

Çiftlerin bir yıl boyunca herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan düzenli ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmaması hali, kısırlık şeklinde tanımlanıyor.

Tüp bebek yöntemi, kısırlık sorunu olan çiftlerin çocuk sahibi olmalarını yüksek oranda sağlayan bir yöntem. Kadının tüplerinin tıkalı olması, tüp bebek yöntemine en çok başvurulan sorunlar arasında yer alıyor.

Günümüzde, çeşitli kısırlık problemlerinde hasta yaşı v kısırlık süresine bağlı olarak tüp bebek yöntemi uygulanabiliyor.

Standart tüp bebek yöntemi; erkek spermi ile kadın yumurtalarının vücut dışında bir araya getirilerek spermin yumurtayı döllemesi esasına dayanan bir yöntem.

Mikroenjeksiyon yönteminde ise, sperm bir embriyolog tarafından yumurtanın içine yerleştiriliyor. Bu yöntem, sperm sayısının az olduğu, sperm kalitesinin düşük olduğu, yumurtayı döllemeye elverişli olmadığı ya da sperm hücresinin sadece testis dokusundan elde edildiği durumlarda uygulanıyor.

Standart tüp bebek yöntemiyle döllenme olmadığı zamanlarda da mikroenjeksiyon yöntemine baş vuruluyor. Tüp bebek yöntemi ile tedavi sonrasında gebelik oluşma şansı yüzde 30 - 40 gibi oranlarda gerçekleşiyor.
Yayın tarihi: 24.02.2003
573
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.