Sağlık

Çocuğunuzu toprakla tanıştırın

Çocuğunuzu toprakla tanıştırın

Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve direnç kazanması için gerekli olan mikropları alacağı toprakla tanıştırılması gerektiği belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Durak, büyüme çağının tamamını şehirde geçiren çocukların, kırsal kesimde yaşayan çocuklara oranla hastalıklara karşı daha savunmasız ve zayıf olduğunu kaydetti. Kırsal kesimde yaşayan çocukların doğal hayatla iç içe olması nedeniyle, toprakta bulunan zayıf mikropları alarak ona uygun savunma sistemi geliştirdiğini belirten Durak, bu nedenle köy çocuklarının bağışıklık sisteminin daha güçlü hale geldiğini anlattı.

Prof. Dr. Durak, toprakta doğal halde bulunan bazı mikropların, çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından en iyi aşı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi. "Şehirde büyüyen çocukların, köylü çocuklar kadar hastalıklara dirençli olması için sadece aşı yeterli olmuyor. Çocuğun aşıyla değil, hastalığa yol açan mikrobun doğalını alarak, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekir. Bu nedenle, şehirli çocukların toprakla tanıştırılması ve topraktan mikrobu doğal halde vücuduna alarak, gerekli antikorları üretmesinin sağlanması gerekir."

Sıcaklarda, daha aktif ve güçlü olmaları nedeniyle mikropların aşırı su kaybı nedeniyle zayıf düşen çocuklar üzerinde etkili olabileceğini belirten Durak, "Kış aylarında ise soğuk, çocukların bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle, sıcak yaz ayları ile soğuk geçen kışlarda çocukların toprakla teması tehlikeli sonuçlar doğurabilir" dedi.

Durak, bu tür tehlikelerin ortadan kaldırılması ve çocukların tam anlamıyla direnç kazanabilmesi için geçiş dönemi olan havaların serinlemeye başladığı ağustos ayının sonundan kasım ayının başlarına kadar olan dönemin en uygun zaman olduğunu ifade ederek, "Bu dönemlerde çocukların toprakla tanıştırılması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan mikropları topraktan alması gerekir. Şehirde oturan anne ve babaların buna özen göstermesi, bazı hastalıkların önüne geçecektir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 26.08.2003
489
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.