Sağlık

Çocuğunuza 'sigara' eğitimi verin

Çocuğunuza 'sigara' eğitimi verin

Araştırmalar gösteriyorki; küçük yaşta sigaranın sağlığa zararlı olduğu öğretilen kişilerde, ilerleyen yaşlarda sigara kullanımı görülmüyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akkaya, yapılan bölgesel araştırmada, sigara kullanmama yönünde okullarda öğrencilere verilen eğitim çalışmalarının faydalı olduğunun belirlendiğini açıkladı.

Prof. Dr. Ahmet Akkaya, Türkiye´de sigara kullanımının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, buna karşın sigaranın zararlı olduğuna yönelik eğitim çalışmalarına da ağırlık verildiğini söyledi.

Isparta´da bölgesel çapta bir araştırma yaparak, okullarda kötü alışkanlık yönünde verilen eğitimlerin yararlı olup olmadığını araştırdıklarını anlatan Prof. Dr. Akkaya, "Okullarda sigara zararları ile ilgili yapılan çalışmalar öğrencileri olumlu yönde etkilemiştir" dedi.

Eğitimlerle öğrencilerdeki sigara kullanma alışkanlığını aza indirdiklerini ifade eden Akkaya, şöyle devam etti: "Eğitim kapsamında öğrencilere, sigaranın ne derece zararlı olduğunu, bir sigaranın insan ömrünü ne kadar kısalttığını, insanda negibi kötü sonuçlar yarattığını anlatıyoruz ve bunu sinevizyon gösterileriyle de destekliyoruz. Akciğerlerdeki farkı gören öğrenciler, sigaradan iğrendiklerini belirtiyorlar. Bu bile bizim içinönemli bir başarıdır."

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bazı zararlı alışkanlıkların küçük yaşta öğretilmesi gerektiğini kaydeden Akkaya, şöyle konuştu: "Küçük yaşta sigaranın sağlığa zararlı olduğunu öğrettiğimiz kişilerde, başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu nedenle okul eğitimine büyükönem veriyoruz. Sigara kullanımı özenti ile başlıyor. Aileler bu konuda dikkatli ve uyanık olmalıdır. Sigaranın tehlikeli olduğu küçük yaşlarda aşılanmalı. Önce ebeveynlerin sigara zararlarına karşı duyarlı olması gerekir. Anne ve babaların çocuklarına sigaranın zararlarını anlatmaları gerekir."
Yayın tarihi: 22.06.2004
880
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.