Sağlık

Çocuğunuz kısa boylu mu?

Çocuğunuz kısa boylu mu?

Çocuğunuzun büyüme hızını izleyin. Eğer yılda 4,5 veya 5 santimden daha az uzuyorsa hemen bir doktora götürün. Sorun çözülmezse ergenliğe de geç gireceğini unutmayın

Ergenlik öncesi dönemde, yılda 4.5 veya 5 santimden daha az büyüyen çocukların mutlaka hekime gösterilmesi gerekiyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, çocuklardaki büyüme hızının yaşlara göre değiştiğini, kız çocuklarının anneleri, erkek çocuklarının da babalarının boyları kadar uzadığını söyledi.

Çocuklardaki büyümede, en önemli dönemin ergenlik öncesi olduğunu ifade eden Hatun, şunları söyledi: "Yenidoğan bebeğin boyu ortalama 50 santim olur. Bebeklerin boyu birinci yıl 25, ikinci yıl ise 10 santim uzar. Sonraki yıllarda, büyüme hızı giderek azalır. Çocuklar 3-4 yaş arasında yılda 7 santim, 5-6 yaş arasında 6 santim, 6 yaştan ergenlik dönemine kadar 5 santim uzar. Bu nedenle, ergenlik öncesi dönemde, yılda 4.5 veya 5 santimden daha az büyüyen çocuklar mutlaka bir hekime gösterilmelidir."

Hatun, büyümede patlama görülen ergenlik döneminde, kız çocuklarının ortalama 15, erkek çocuklarının ise 20 santim uzadığına değinerek, şöyle devam etti: "Ergenlik dönemi bitiminde, boy uzaması durmaktadır. Yapısal boy kısalığı olan çocukların tedavisi mümkün değildir. Bu çocukların büyüme hızları yönünden izlenmesi gerekir. Bu durumdaki çocuklar, aynı zamanda ergenliğe de geç girerler. Bu çocuklardan 14 yaşına geldiği halde ergenliğe girmemiş olanlara ilaç vermek gerekebilir. Doğru kararlar verilmesi için hekimin yardımına ihtiyaç vardır."

Milliyet
Yayın tarihi: 24.11.2003
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.