Sağlık

Çocuğunu yalnız büyütenler daha sinirli

Çocuğunu yalnız büyütenler daha sinirli

Çocuğunu yalnız büyütenlerin daha sık sinirli, ümitsiz ve üzgün olduğu kaydedilen haberde, bu kişilerin kendilerini çok nadir olarak sakin, mutlu ve enerjik hissettiği belirtildi.

Çocuğunu yalnız büyütenlerin, evlilere göre daha sık hastalandığı belirtildi. Almanya'daki Robert Koch Enstitüsü'nün GBE dergisinde yayımlanan habere göre, çocuğunu yalnız büyüten kişilerin 4'te 1'inin psikolojik rahatsızlığı bulunuyor. Evli ya da birlikte yaşayan çiftlerde ise bu oran yarıya iniyor.

Çocuğunu yalnız büyüten kadınlar, evli kadınlara göre daha sık böbrek ve karaciğer hastalıklarına yakalanıyor ve kronik bronşit oluyor. Buna rağmen, bu kadınların yüzde 50'sinden fazlası sağlık durumlarının iyi ya da çok iyi olduğunu söylüyor.

Çocuğunu yalnız büyüten erkeklerin sağlık durumlarının ise evli erkeklerden çok farklı olmadığı ifade edilen haberde, bu erkeklerin çoğunun hayatından memnun olmadığı belirtildi.

Habere göre, bekar ve çocuklu erkeklerin sadece yüzde 46'sı, evli erkeklerin ise yüzde 73'ü hayatından memnun olduğunu söylüyor. Haberde ayrıca, bekar ve çocuklu kişilerin, evli kişilere göre daha fazla sigara içtiği kaydedildi.

Almanya'da çoğu kadın olmak üzere yaklaşık 1,4 milyon kişi çocuklarını yalnız büyütüyor.
Yayın tarihi: 08.05.2003
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.