Sağlık

Çocuğa özerklik duygusu verin

Çocuğa özerklik duygusu verin

Anne ve babaları tarafından özerklik duygusu verilerek yetiştirilen çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde daha başarılı oluyor.

"Uslu çocuk sakatlanmış çocuktur, çocuğun doğasında uslu durmak diye bir şey olamaz" diyen Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Üre, özerk yetiştirilen ve sevildikleri hissettirilen çocukların kendilerine güven duygularının daha çok geliştiğini söyledi.

Genellikle çiftlerin, anne ve baba gibi önemli bir pozisyona sahip olmadan önce bir eğitimden geçmediklerini belirten Üre, "Çiftler geleneksel olarak kendi anne ve babalarından gördükleri şekliyle çocuklarını yetiştirmeyi tercih ediyorlar" dedi. Çocuk yetiştirme konusundaki yanlış uygulamaların sosyal açıdan kusurlu çocukların yetiştirilmesi sonucunu doğurduğunu kaydeden Üre, yapılan en büyük yanlışın ise çocukların üzerine aşırı derecede düşülmesi ve sürekli koruma duygusuyla hareket edilmesi olduğunu anlattı.

Bu tür davranışların çocukların geleceği üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirten Üre, şunları söyledi: "Çocuklarda merak duygusu çok fazladır. Bu duyguyu kimse önleyemez. Ama çocukların merak duygusu, korkutularak veya şartlı bir şekilde sevgi gösterilip, (uslu olursan seni severim, iyi çocuk ol) diyerek yok edilmemeli. Uslu çocuk sakatlanmış çocuktur. Çocuğun doğasında uslu durmak diye bir şey olamaz. Çocukların bu dünyayı acele keşfetmeleri gerekiyor. Uslu duran çocuk iyi terbiye edilmiş gibi geliyor ama bu doğru değil. Bu çocuk korkutulmuş çocuktur. Çocuklar özerk yetiştirildiği ve sevildikleri hissettirildiğinde kendilerine güven duyguları daha çok gelişir."
Yayın tarihi: 26.04.2004
1004
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.