Sağlık

Çıplak ayakla dans stres atıyor

Çıplak ayakla dans stres atıyor

Hintli dans ve terapi uzmanı Dr. Tilottama Koshy, vücudun en önemli noktaların ayakların altında olduğunu ve bu bölgelere yapılan basınç ve temasın etkisinin doğruca bedene yayıldığını söyledi. Koshy bu nedenle çıplak ayakla dans etmenin stres atmak için faydalı olduğunu söyledi.

Samsun'da bir özel bir eğitim merkezinde zihinsel engelli çocuklara müzik eşliğinde terapi yapan Koshy, Hintlilerin, akupunktur metodunu Çinlilerden çok daha önce ayak altından uyguladıklarını söyledi.

Koshy, Hindistan'da bu konuda birçok bilimsel çalışma yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Çıplak ayakla dans Hindistan'dan Çin'e kadar yaygındır. Biz çıplak ayakla dolandığımız için hiçbir zaman utanmadık. Şimdi Avrupa buna yeni başladı. Bunun faydaları artık bütün dünyaya yayılmaya başladı.

Herkes çıplak ayakla dolaşıyor. Ayağınızın çıplak olması halinde ayak altındaki noktalara yapılan doğrudan temas ve basınç vücuttan stresi atacaktır. Çünkü, vücudun en önemli noktaları ayakların altındadır. Buralara yapılan basınç ya da dokunmaların etkisi doğruca vücudumuza yayılır. Bu nedenle insanların çıplak ayakladans etmeleri oldukça faydalıdır.''

Çıplak ayakla yapılan dansla bacak hareketlerinde daha iyi denge sağlanacağını ifade eden Koshy, en iyisinin taş üzerinde dans etmek olduğunu, ancak kendisinin halı üzerinde dans etmeyi tercih ettiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 03.10.2002
838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.