Sağlık

Cinsellik kabusa dönüşürse

Cinsellik kabusa dönüşürse

Vaginismus; vajina girişini saran kasların istem dışı kasılması, psikojenik bir korunma tepkisidir.

Aşk ve cinsellik duygusal, düşünsel ve davranışsal boyutta iki kişi arasındaki etkileşim alanıdır. Yakınlık kurma bireyin kendisini karşındakine duygusal, düşünsel ve bedensel olarak açmasıdır. Kadın ve erkek olma hallerinin onayıdır, dokunmak ve cinselliği yaşamak değerli olma duygusunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Birlikteliklerin toplumsal anlamda cinsiyet rollerini de içeren statüyü, sosyal gelişimi, nesiller var etmeyi, ekonomik gücü oluşturmayı, duygusal ve cinsel tatmini de içeren güç birliği vardır.

Cinsel yaşamda görülen sorunlar bu güç birliğini zayıflatan unsurlardan biridir. Bu sorunlardan biri de vagininusmustur.

Vaginismus; vajina girişini saran kasların istem dışı kasılması, psikojenik bir korunma tepkisidir. Cinsel birleşmenin çok acı vereceği beklentisi vardır. Bu beklenti kasılma sonucu penisin vaginaya girişi engellenir. Vaginismusu olan kadın için istek halinde, uyarılmada ve çiftlerin kendileri için geliştirdikleri yöntemlerle orgazma ulaşmada sorundan söz edilmez.

Uyumlu bir birliktelik tablosu izlenir. Primer spazm birlikte vaginismusu olan kadın da cinsel birleşmeye ve vajinal girişe karşı fobiktir. Her bir cinsel birleşme girişimi kadın için yoğun kaygı, sıkıntı, ağlama ve korku uyandırır ve tepki oluşturur. Giriş tehlikesi durmadan bu tepkiler yatışmaz. Bu noktada erkek için pasif tutum, kaçınma davranışı ve yoğunlaşmış hoş görü sorunun ertelenmesinde etkili olur. Bu durumda eşler arasında gelişen işbirliği sorunun çözümü konusunda zaman kaybına neden olmaktadır. Tamamlanmamış birliktelikler ve evliliklerde sorunun çözümüne ilişkin adım atmada birkaç yıllık bir süre geçmektedir.

Vaginismus yaşayan kadınlar

Vajinananın bir penisi içine alamayacak kadar dar olduğuna inanırlar. Penisin vajinaya girişinin ölümcül bir acı getireceği düşüncesi hakimdir. Kendi vajinasına hiç bakmış veya parmağı ile incelemiş değillerdir. Masturbasyon deneyimleri yoktur. Jinekolojik incelemeden de mümkün olduğunca kaçınma davranışı gösterirler. Ergenlik çağında cinsel yaşama dair meraklarının daha az olduğu, bilgi edinmede daha geleneksel veya daha bilimsel bir tarihin olduğu bilgisi alınır. Terapilere başvuruda en önemli nedenin çocuk sahibi olmak ve toplumsal baskının etken olduğu gözlenir.

Vajinusmus bir kader değildir. Vajinusmusu olanın yalnızca kadın olduğu gerçeği değişmiştir. Çifttin kendisi vajinusmuslu olarak bakıldığın da sorunun çözümü daha kolaylaşaktır. Erkeğin bu konunun ertelenmesindeki payının büyüklüğü gözden kaçırılmamalıdır. Vajinusmus çözümlenebilir bir psikojenik tepkimedir. Kadın için suçluluk duygusunun artarak bir seyir izlemesi, 'bunun benim başıma gelmesine inanamıyorum'la ifadelendirilen kendine yönelik hayal kırıklığı ve başarısızlık duygusunun senelerce yaşanması, depresyon hali kadının kendine ait olumsuz duyguların pekişmesine neden olabilmektedir. Kişinin öncelikle kendi bedenine yönelik olumlu duyguların geliştirmek ve pekiştirmek önemlidir. Cinsel yaşamda istenilenin yakalanması ve yaşanması kendine güven ve şevkat duygusunu da beraberinde getirecektir.

Terapi İstanbul tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 08.12.2005
636
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.