Sağlık

Cinsellik hala tabu mu?

Cinsellik hala tabu mu?

Yapılan araştırmalara göre kadınlar cinsel bilgilerinin yarısını eşlerinden öğreniyor. Ayrıca araştırmaya katılan kadınların yüzde 32'si ise cinsel sorun yaşıyor.

"Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk" adı verilen proje 1 yıllık sürece yayılacak. Proje kapsamında 20 ilde 16 yaş üstü 1537 kişiyle yapılan kamuoyu araştırmasından çıkan sonuçlara göre, her üç kişiden biri yani toplumun yüzde 32'si cinsel sorun yaşıyor. Halkın yüzde 63'ü bekareti kadının namus simgesi olarak görürken, yüzde 60'ı namus adına işlenen cinayetleri onaylamıyor. Yüzde 53'ü bu konuda bilgisiz olduğunu söyleyen halkın, cinsellikle ilgili en önemli bilgi kaynağı çevre ve arkadaşlar.

Bilgisizlik, problem ve stres

CETAD Yönetim Kurulu Üyesi Pskiyatrist Doç. Dr. Cem İncesu, cinsellikle ilgili bilgi, tutum ve davranışların incelendiği kamuoyu araştırmasına göre, evli kadınların yüzde 53'ünün ilk cinsel bilgi kaynağı olarak eşlerini gösterdiğini söyledi. İncesu, "Türk halkının en önemli sorunu eğitimsizlik ve bilgisizlik. İnsanlara cinsel sorunların en temel nedenlerini sorduğumuzda birinci sırada, eğitimsizlik ve bilgisizlik, ikinci sırada psikolojik nedenler, üçüncü sırada stres, dördüncü sırada ise toplumun cinselliğe yaklaşımı, yani gelenek ve görenekler olarak ifade ediyorlar, bunlar çok önemli mesajlar."dedi.

Cinsel eğitim isteniyor

İncesu, halkın büyük bölümünün okullarda cinsel eğitim istediğini belirterek, medyada çıkan evlilik ve kadın erkek ilişkilerine yönelik haberlere büyük ilgi duyulduğunu söyledi. İncesu, araştırmanın dikkat çeken diğer sonuçlarını ise şöyle açıkladı. "Yetişkinlerin yüzde 29'u, ergenlerin ise yüzde 14'ü kişisel deneyimleriyle bilgi ediniyor. 'Kadının bekareti ancak evlilikle bozulmalıdır' diyenlerin oranı yüzde 65, tek eşlilikten yana olanların oranı ise yüzde 48.

Türk halkı bu konuda bilgilenme ihtiyacı duyuyor, en güvenilir bilgi kaynağı olarak doktorları görüyor. Özellikle üniversite mezunu olanların doktorlara güvenme oranı yüzde 60'ın üzerinde. Araştırmada yer alan katılımcıların yüzde 66 gibi önemli bir bölümü, cinsel eğitimin okullarda kız ve erkek çocuklara ayrı ayrı verilmesi gerektiğini düşünüyor."

Yayın tarihi: 28.09.2006
1532
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.