Sağlık

Cinselliğin yaşı yok

Cinselliğin yaşı yok

Sağlıklı yaşlanmanın yolu cinsel yaşamdan geçiyor. Müftüoğlu, "80 yaşında ayda en az 2 kez cinsel ilişki girilebilir" diyor.

Röportaja gittiğimiz Swissotel'de kahvaltısını yaparken bulduğumuz Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun önünde son derece mütevazı bir sofra vardı.

Çay, biraz peynir, esmer ekmek ve iki yumurta beyazından oluşan kahvaltı mönüsü, ikinci buluşmamızda da aynıydı.

Beslenirken, uyurken ve spor yaparken rutinin dışına çok ender çıktığını belirten Müftüoğlu'nun kendisiyle ilgili tüyoları, sağlıklı yaşam için herkese verdiği önerilerden ibaretti.

Türkiye'nin sağlıklı yaşam gurusu olarak nitelendirilen Müftüoğlu, "doktorun söylediklerini yap, yaptıklarını yapma" deyişinden çok uzak, "doktorun yaptıklarını da yap" dedirten örnek yaşam tarzını anlattı.

Proteini ölçülü alın

Özel bir beslenme reçeteniz var mı?
Beslenmenin insan davranışları ve günlük enerji üzerinde çok fazla etkisi var. Karbonhidratlar insanları daha çok gevşetiyor.

'Karbonhidrat tembelliği' denilen, tembelleştirip sakinleştirdiğini, uyku hali verdiğini söyleyebilirim. Bu nedenle makarna, kurabiye, tatlı yediğimizde kendimizi mutlu hissediyoruz.

Buna karşı proteinli gıdalar daha çok enerji veriyor. Ölçülü ve yağsız protein almak lazım. Bu nedenle sabah kahvaltısında 1 veya 2 yumurtanın beyazını almayı tercih ediyorum.

Yayın tarihi: 26.04.2007
3232
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.