Sağlık

Cinselliğin ilk şartı iletişim

Cinselliğin ilk şartı iletişim

Türk kadınlarının yüzde 36'sı cinsellik hakkında eşleriyle iletişim kurmayı "vazgeçilmez" olarak değerlendiriyor.

Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD) Başkanı ve Avrupa Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Birliği (ESDA) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, sağlıklı bir cinsel yaşam için çiftler arasındaki iletişimin önemine dikkati çekerken, iletişimi olan, cinsel problemlerini konuşabilen çiftlerin bu sorunlarını daha kolay yenebileceklerini söyledi.

9. Avrupa Cinsel Tıp Derneği Kongresi'nde, 40'lı yaşlardan sonraki kadın kavramının değiştiğine vurgu yapıldığını anlatan Hattat, burada ''Ben artık erkeğimin sadece mutluluğunu, sağlığını istiyorum'' diyen kadın tipi yerine, ''vitalseksüel'' denilen, cinselliğe pozitif bakan, bunu konuşabilen ve problemlerin üstesinden gelinebileceğine inanan bir kadın tipinin ortaya atıldığını belirtti.

Avrupa'dakilerle kendi yaptıkları çalışmaları karşılaştırdıklarında, Türk kadınının bu konudaki zafiyetinin diğer ülkelere göre daha fazla olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Hattat, ülkede cinselliğe önem veren ve bunu çözmeye çalışan kadın grubunun yüzde 30'larda olduğunu söyledi.

Hattat, ''Burada sosyo-kültürel faktörlerin çok büyük önemi var. Çocukluktan itibaren cinsel bilgi aktarımını yapmamız lazım. Problemi olanların hekime gitmesini sağlamak için bilgilendirmeler, duyurular yapılmalı ve bu bilgilere kolay ulaşılması sağlanmalı'' diye konuştu.

Erkeklerde 40-70 yaş arası gruptaki cinsel fonksiyon bozukluğuna diğer ülkelerde yüzde 52 oranında rastlanırken, bu oranın Türkiye'de yüzde 69.2 olduğunu anlatan Hattat, ''Bunun nedeni araştırıldığında, yine cinsel bilgi eksikliği, kültür ve sorunları algılamama gibi sebeplere bağlı olduğunu düşünüyoruz'' dedi.
Yayın tarihi: 12.12.2006
1258
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.