Sağlık

Cinselliği hormonlar yönetiyor

Cinselliği hormonlar yönetiyor

Cinsellikle sevgi birbirinden ayrı düşünülmese de, karşı cinsler için farklı anlamlara gelebiliyorlar. Kadın için seks sevişmek demek olsa da erkekler için seks, sadece seks demek oluyor.

Erkekler seksin tatmin edici olmasını istiyor ancak, onlar için seksin yanında her zaman sevginin olması şart değil.

Ancak kadınlar bu noktada erkeklerden ayrılıyor, çünkü onlar için seks, sevgilerinin göstergesi demek, en güçlü duygularının ifadesi demek. İşin kötüsü, karşılarındaki erkekten beklentileri de bu yönde oluyor. Sevişirken tatlı sözler duymak, sevildiklerini görmek istiyorlar. Fakat işler bu noktada biraz karışıyor.

Uzmanlar, karşı cinsler arasındaki bu ayrımın hormonlardan kaynaklandığını belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar cinsellik hormonlarının erkeklerde, kadınlardakinden çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. Erkeklerin gelişmiş cinsellik hormonları nedeniyle, seks onların düşüncelerinde de çok önemli bir yer kaplıyor.

Bu hormonların yüksek dozda olması, erkeklerin bir nevi sekse bağımlı yaşaması anlamına da geliyor. Bu konuda yapılan bir araştırma, ilginç bir gerçeği gözmer önüne seriyor.

20 - 40 yaşları arasındaki bir grup erkek ve kadın, birkaç haftalık cinsel perhizin sonucunda, ayrı testlere tabi tutulduğunda kadınların sorulara verdiği yanıtların başarısı, testten önceki başarılarıyla aynı olduğu görülmüş. Buna karşın, erkekler cinsel perhizin ilerleyen günlerinde sorulara başarılı yanıtlar vermekte zorlanmış; hatta duyuları ve algılarında da yüksek oranda düşüşe rastlanmış.

Bu araştırmanın sonuçlarına göre, erkeklerin kendilerini ruhen ve bedenen iyi hissetmeleri için düzenli bir cinsel yaşama ihtiyaç duyduğu anlaşılıyor.Yayın tarihi: 18.01.2003
866
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.