Sağlık

Cinselliği bilmiyoruz!

Cinselliği bilmiyoruz!

Yeni evli çiftlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı söyleniyor.

"Türkiye Üreme Sağlığı Programı: Çiftler İçin İlk Adım" projesi kapsamında, Ankara'da Altındağ, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle'de yaklaşık 40 bin kişiyle anket yaptı.

Anketteki, "Bebek sahibi olma zamanına ve sayısına daha çok anne adayı karar vermelidir" sorusuna, katılımcıların yüzde 48.8'i "hayır", yüzde 30.14'ü "evet" ve yüzde 21.78'i de "fark etmez" yanıtını verdi.

"Cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularındaki ilk bilgileri nerelerden aldınız?" sorusuna, katılımcıların yüzde 16.14'ü kitap ve dergilerden, yüzde 15.89'u arkadaşlardan, yüzde 13.33'ü okuldan, yüzde 12.85'i televizyon ve radyolardan, yüzde 11.20'si gazetelerden, yüzde 8.35'i internetten, yüzde 8.24'ü anne ve babadan, Yüzde 6.98'i de sağlık kuruluşlarından şeklinde yanıt verdi. Ayrıca, anket katılımcılarının yaklaşık yüzde 43'ü de, bu bilgilere konuşarak ulaştığını belirtti.

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 70'e yakını, özürlü doğum riski konusunda bilgisiz ya da yanlış bilgiye sahip. Doğum sürecini etkileme olasılığı bulunan sigara içme konusunda, katılımcıların yüzde 43.82'si sigara kullanmadığını belirtirken, yüzde 34.69'u kullandığını, yüzde 12.59'u ara sıra kullandığını ve yüzde 7.10'u da bıraktığını ifade etti.

Ankete katılanların, doğum kontrol yöntemleri konusunda, yaygın bir bilgiye sahip olduğu tespit edildi.

Anket sonuçları

Araştırmada anket yardımıyla edinilen bilgiler ışığında şu sonuçlara yer verildi:

• Üreme sağlığı ve cinsel sağlık konusunda eğitim ve bilgi paylaşım ihtiyacı açık bir gerekliliktir.

• Evlenme arifesindeki gençler ve evli çiftler cinsel sağlık ve üreme sağlığı bilgilerine ulaşma konusunda istekliler.
Yayın tarihi: 06.02.2007
1393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.