Sağlık

Cinselliği bilmiyoruz!

Cinselliği bilmiyoruz!

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin araştırması, Türkiye'de cinsellik konularının kulaktan dolma bilgilerle öğrenildiğini ortaya koydu.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Direktörü Doç. Dr. Cem İncesu, her üç kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını söyledi.

Türkiye'de 20 ilde 16 yaş üzerindeki bin 537 kişi üzerinde yapılan araştırmada, "Cinsellikle ilgili ilk bilgileri kimden edindiniz?" sorusuna, "büyük ölçüde çevre ve arkadaşlardan ediniyoruz" yanıtı verildi.

İncesu, "Cinsel sağlık,üreme sağlığı da dahil olmak üzere bilgilendirme ihtiyacı duyduğunuzda kimden bilgi alırsınız?" sorusuna da, "uzman ve doktora başvururum" yanıtı verenlerin Türkiye genelinde yüzde 34.6 olduğunu açıkladı. Bu oran Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 45.8, Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise yüzde 20.7.

'Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk' projesi çerçevesinde yapılan 'Cinsel Yaşam ve Sorunları' araştırmasında okullarda cinsel eğitim verilmesi konusundaki soruya ise "okullarda cinsel eğitim kesinlikle verilmeli" karşılığını verenlerin oranı yüzde 60 oldu.

"Okullarda cinsel eğitim kız erkek karma olarak mı verilmeli, yoksa ayrı ayrı mı verilmeli?" sorusuna ise katılımcıların yüzde 69'unun "ayrı ayrı eğitim almalıdır" yanıtı verdiğini belirten İncesu, Türkiye'de aktif cinsel yaşamı olan kesimlerin yüzde 32'sinin cinsel sağlık, üreme sağlığı alanında en az bir sorunla karşılaştığını söyledi.
Yayın tarihi: 17.11.2006
1327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.