Sağlık

Cinsel zekanızı geliştirin!

Cinsel zekanızı geliştirin!

Cinsel zekanızın gelişmesini istiyorsanız partnerinizle iletişiminizi koparmamaya gayret edin.

Cinsel zekayı geliştirmenin yolu; çiftlerin sürekli birbirleriyle iletişim halinde olmalarından geçiyor. ABD'li aile terapisti Dr. Marty Klein, cinsel zekanın her yaşta geliştirilebileceğini söylüyor. Cinsel zekayı, 'cinsellikle ilgili iyi kararlar alabilmek için ihtiyaç duyulan bilgi ve beceriler' şeklinde tanımlayan Dr. Klein, "İnsanlar her yaşta cinsel zekasını geliştirebilir. Bunun için çiftlerin birbirleriyle iletişim kurmaları gerekir. Cinsellikle ilgili tabular da ancak konuşularak, iletişim kurularak yıkılır" diyor.

Paylaşarak çözün

İnsanları cinsellikle ilgili birbirlerine soru sormaya yöneltme konusunda medyaya da büyük görevler düştüğünü belirten Dr. Klein, şunları kaydediyor: "Pek çok erkek cinsel fonksiyon bozukluğu yaşamasına rağmen; sorunu eşi, doktoru ya da en iyi arkadaşıyla bile paylaşmıyor. Oysa hekiminiz, dünyanın en iyi hekimi bile olsa; eğer konuşmuyorsanız ve sorunlarınızı paylaşmıyorsanız size bir yararı olmaz." Çiftlerin, cinsellikle ilgili yaşadıkları sorunları paylaşmamaları halinde bir süre sonra birbirlerinden uzaklaşmaya başladıklarını anlatan Klein, sözlerini şöyle tamamlıyor: "İnsanlara cinsellikle ilgili sorunları konuşmalarının hata olduğu öğretiliyor. Her iki taraf için de bu esrarengiz bir şeymiş gibi gösteriliyor. Oysa insanların cinsellikle ilgili belli bir kelime dağarcığına ihtiyacı var. Bu kelimeleri kullanmadan iyi iletişim kurulamaz."
Yayın tarihi: 19.12.2006
705
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.