Sağlık

Cinsel yaşamınız için dikkat etmeniz gerekenler

Cinsel yaşamınız için dikkat etmeniz gerekenler

Enfeksiyon uzmanları, AIDS'in yayılmasında en büyük etkenin cinsel ilişki olduğunu belirtirken, uyarıyor:"Eş değiştirmeyin, tanımadığınız şahıslarla cinsel ilişkiye girmeyin"

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, AIDS'in bir numaralı yayılma nedeninin cinsel ilişki olduğunu belirtirken, kan ve kan ürünleri ve anneden çocuğa bulaşmanın ikinci ve üçüncü nedenler olduğunu söyledi.

Meni ve vajina salgısının virüsü taşıdığını bildiren Balık, "Virüsün mukoza ve zedelenmiş dokudan girişi infeksiyona sebep olur. Zorlu ilişkide doku zedelenmesi bulaşmayı arttıran etkendir" dedi.

AIDS'den öncelikle güvenli cinsel ilişki ile korunulabileceğini söyleyen Balık, "Tanımadığınız şahıslarla cinsel ilişkiye girmeyin. Tam koruyucu olmamakla birlikte mutlaka kondom (kaput) kullanın. Hiçbir şekilde steril olmayan şırınga, ustura ve jilet, delici, kesici âletleri kullanmayın, paylaşmayın, herhangi bir nedenle eğer vücudunuza kan değerse sabun ve su ile iyice yıkayın, sağlam deriden virüs bulaşmaz" uyarısında bulundu. Balık, AIDS'ın yayılımındaki en büyük riskin eş değiştirme veya çok sayıda eş değiştirenlerle cinsel ilişkiye girmek olduğunu vurguladı.

Sağlıklı görünen fakat HIV taşıyanların hastalığın bulaşmasında en büyük etken olduğunu ifade eden Balık, AIDS taşıyan hastalarla normal yaşam düzeni içindeki temaslarda hastalığın bulaşmadığını belirtti. Balık, "Tuvalet, telefon gibi araçların kullanılması, bu şahıslar tarafından hazırlanmış veya dağıtılmış yemeklerin yenmesi, AIDS'li bir şahıs tarafından çatal, bıçakla yemek yenmesi, aynı toplu taşım vasıtalarında seyehat. Hatta el sıkma, öpüşme gibi temaslarla veya öksürük ve aksırıkla dağılan tükürüğün yüzümüze gözümüze gelmesiyle AIDS virüsü bulaşmaz" bilgisini de verdi.

Balık, AIDS'li olduğu bilinen biriyle cinsel ilişkiye girenlerin hemen bir doktora başvurması gerektiğini belirtirken, "Erken tanı, müdafaa sistemleri tamamıyla işlemez hale gelmeden müdahale imkânı verir. Bu sayede hastalıksız süre uzatılmış olur. Böylece AIDS'in kesin tedavisinin bulunabilmesi durumunda taşıyıcıya yaşama şansı tanınmış olacaktır" dedi.
Yayın tarihi: 26.11.2004
718
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.