Sağlık

Cinsel tercih hastalığı

Cinsel tercih hastalığı

Lezbiyenlerin kalbi, heteroseksüel kadınlara göre daha çok risk altında. Bunun temelinde ise lezbiyenlerin kilolarını önemsemeyip daha şişman olması yatıyor.

Lezbiyenler, heteroseksüel kadınlardan daha sık kalp krizi geçiriyor. ABD'de yapılan bir araştırma, lezbiyenlerin, heteroseksüel kadınlara göre genelde daha şişman olduklarını, daha kolay kilo alıp verdiklerini, dolayısıyla da kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Kaliforniya San Francisco Üniversitesi'nden Dr. Stephanie Roberts, Kaliforniya'da yaşayan 324 lezbiyeni ve aynı sayıda da heteroseksüel kadını inceledi. Lezbiyenlerin beden-kitle endekslerinin daha yüksek, bel çevresinin daha geniş, kısaca daha şişman olduğu gözlendi.

Beden kitle endeksi arttıkça yüksek kolestrol, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları görülme olasılığı da artıyor.

Kişinin kilosu boyunun karesine bölünerek beden kitle endeksi hesaplanıyor. Endeks 24'e kadar zayıf ve normal kilolu, 24'ten 30'a kadar ağırlığı fazla, 30'dan fazla olanlar obez sınıfına giriyor. Bel çevresinde birikmiş yağlar da kalp krizi riskine işaret ediyor; tıpkı sık sık kilo alıp vermenin yaptığı etki gibi.
Lezbiyenlerin neden daha kilolu olduklarına gelince...

Bunun kesin nedenini uzmanlar da bilmiyor, ancak lezbiyenlerin heteroseksüel kadınlara göre kilolarını daha az umursadıkları ve kilolu da olsalar kendilerini kolay kolay şişman olarak tanımlamadıkları daha önce yapılan araştırmalardan biliniyor.
Yayın tarihi: 15.09.2003
1068
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.