Sağlık

Cinsel özgürlük depresyona mı götürüyor?

Cinsel özgürlük depresyona mı götürüyor?

İnsanın varoluş amacını arzularını tatmin tezi oluşturdu. Bu görüş insanlara bilimsel bir format ile sunuldu. Arzuların en zirvesi olarak bilinen cinsellik tatmin edilmeliydi. Bunun yaşam felsefesindeki yeri de cinsel özgürlüktü. Burada sorulması gereken temel soru şu: Cinsel özgürlüğün sınırsızca yaşanması mümkün mü?

YEME ZEVKİ

Bu konuda görüşüne başvurduğumuz MEMORY CENTER OF AMERİKA TÜRKİYE ŞUBESİ Yöneticisi Psikiyatrist Nevzat TARHAN şu açıklamayı yaptı:

İnsanın zevklerinden en önemli bir tanesi yemek içmektir. Yeme içmede sınırsızlık obezite olarak tanımlanan şişmanlık hastalığını ortaya çıkardı. Şişman insanda kanser dahil bir çok hastalığın aşırı arttığı bu gün bilimsel olarak doğrulanmaktadır. Hatta Amerika'da bazı sigorta şirketleri şişman kimseleri sigorta etmiyor çok hasta olmaları gerekçesiyle.

Yeme zevkine sınır konulması nasıl doğru ise cinsel eylemlere de sınır konulmalıdır.

DOYUM EŞİĞİ YÜKSELİYOR

TARHAN 'Sınırsız cinsellik cinsel doyum eşiğini yükseltiyor'diyor. Geçmiş çağlarda kadının topuğunu görerek orgazm olan insan bugün esrar alınmadan orgazma ulaşılamaz hale gelmiştir. Tıpkı bugün pasta yiyen bir insanın bir süre sonra zevk almaması gibi.

Cinsel beklenti düzeyi yükselen kişilerin kadını yasak zevklerin aracı olarak görmeye başladığını belirten TARHAN bu kişilerin eşleri yaşlandığında cinsel obje olarak arayışlara girdiklerini söyledi.

Bu görüşe sahip olanların para ve imkanları müsait olduğunda kırk-elli yaş civarında aile bağlarının zayıfladığına tanık olduklarını bunun sonucunda da aile sadakatine uymayan eylemler başladığını söyledi..

CİNSEL ÖZGÜRLÜK VE DEPRESYON

Prof.Dr. Nevzat TARHAN cinsel beklenti düzeyi yüksek olan insanların bu beklentilerine ulaşamadıkları zaman ümitsizlik, karamsarlık veya öfke ve saldırganlık duygularına yöneldiklerini tespit ettiklerini belirtti..

Cinselliğin en uzun haz süresinin 8 dakika olduğunu, 8 dakika sonra insanın bedensel olarak bu hazzı kaybettiğini ama yaşam felsefesince cinselliği en büyük zevk olarak algılayan insanların yine tatmin olamadıklarını kaydeden TARHAN bu durumun kişileri aykırı cinsel eylemlere yönelttiğini söyledi..

Nevzat TARHAN son olarak şunları söyledi: Haz almanın doğasında devam etme beklentisi vardır. Lezzetin devam etmemesi kişinin kendisini kötü hissetmesine neden oluyor. Cinsellikten de zevk alamayan insanın yaşam sebebini kaybettiği duygularına kapılması sonrasında depresyona gidecektir.

Bugün İngiltere de intiharla ölüm trafik kazalarındaki ölümden daha fazladır. Sabıkalı nedenlerden bir tanesi de cinsel özgürlüktür.
Yayın tarihi: 13.05.2003
1241
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.