Sağlık

Cinsel inanışlar, tedaviye engel oluyor

Cinsel inanışlar, tedaviye engel oluyor

Uzmanlar, Türkiye'de cinsellik konusundaki yaygın inanışların, cinsel fonksiyon bozukluğu olan kişilerin tedavisini engellediğini belirtiyor.

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) Genel Sekreteri psikiyatrist Doç. Dr. Cem İncesu, Türkiye´de, batıya göre erkek egemen mitlerin çok yaygın olduğunu belirtiyor.

En yaygın mitlerin başında cinselliğin geldiğini ve bunun da toplumsal sağlığı etkileyen ciddi yansımaları olduğunu anlatan Doç. Dr. İncesu, 20´nci yüzyıla kadar cinselliğin topyekün mitlerden oluşan ve konuşulmayan bir kavram olduğunu ifade ediyor.

Cinsellik açısından 20´nci yüzyılın tabular ve cinsel mitlerin yıkılma çağı olduğunu belirten Doç. Dr. İncesu, ´´Ancak, bunlar tamamen yıkılmadı. Başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere hala bazı ülkelerde egemenliğini sürdürüyor´´ şeklinde konuşuyor.

Özel sigorta şirketlerinin cinsel işlev bozukluklarını tıbbi rahatsızlık olarak değerlendirmediğini, tıp eğitiminde hala sistematik olarak cinsellik ve bu konudaki işlev bozukluklarının öğretilmediğini anlatan Doç. Dr. İncesu, bu nedenle mitlerin azımsanmayacak şekilde hekimleri de etkilediğini söylüyor.

En büyük, yaygın ve zararlı cinsel mitlerin ´´empotans (iktidarsızlık) ve frijidite (kadının soğukluğu)´´ olduğuna işaret eden Doç. Dr. İncesu, ´´Böyle bir problem yoktur. Bunların tıbbi karşılığı bulunmamaktadır.

Her ikisi de çok sayıda cinsel işlev bozukluğunu içinde barındırmaktadır. Bu değimler çok ciddi şekilde halk sağlığına zarar vermektedir´´ diye belirtiyor ve cinsel mitler nedeniyle hastaların hekimlere kolay kolay açılamadığını da sözlerine ekliyor.

Doç. Dr. İncesu, cinsel mitlere karşı kesin çözümün, başta tıp fakülteleri olmak üzere yaygın cinsel eğitimle sağlanabileceğini önemle vurguluyor.
Yayın tarihi: 26.02.2003
644
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.