Sağlık

Cinsel ilişkiden kaçıyorsa

Cinsel ilişkiden kaçıyorsa

Kadın cinsel ilişkiden neden kaçar? Onu böyle davranmaya iten nedenler nelerdir? Bu konuda eşlere düşen görevler nelerdir?

Bir kadın cinsel ilişkiden kaçmak için sürekli olarak özürler ileri sürüyorsa, kocası kendini istenmeyen ve nefret edilen biri olarak görebilir.

Kapalı toplumlarda kadının, erkeğin ihtiyaçlarını giderici, ona hizmet eden, çocuk doğuran biri olarak konumlandırılması, kadının ileriki yaşamında soğukluğa neden olabilir. Çünkü cinsel ilişkide hep tedirgindir. Cilve yapmanın ayıp olduğu düşüncesiyle büyütülen kadın, zamanla cinsellikten zevk almamaya ve sürekli sevişmekten kaçmaya başlar. Kadınlar için sevgi sözcükleri ve sevgi çok önemlidir. Eğer kocalarının sevişmenin içine sevgi katmadıklarını hissederlerse de kocalarına kızıp sevişmeden kaçabilirler.

Evliliğin normal süresi içinde kadının bazı durumlarda cinsellikten kaçması, kocasını istemediği anlamına gelmez. Erkek bu konuda dikkatli olmalıdır. Örneğin, koca, adet kanamasından önceki günlerde kadında ortaya çıkan gerilimlerin, özellikle bu dönemlerde cinsel isteklerdeki dalgalanmaların farkına varırsa, bu gerilimi daha kolay çözümler.

Kadın gebelik döneminde de kocasının cinsel isteklerine karşı olumsuz tepkilerde bulunabilir. Bunun nedeni, ya bu durumda cinsel ilişkide bulunmaktan tedirgin olmasıdır, kendini rahat hissetmiyordur ya da düşük yapacağından korkuyordur. Doğumdan sonra da acı vereceği korkusuyla cinsel ilişkiden kaçınabilir. Bu da kadının güç bir doğum yapmasından, sezaryenden sonra yapılan dikişlerin ortaya çıkardığı durumdan olabilir. Kadın böyle bir durumda duygularını ve korkularını kocasına açarsa, bu her ikisi için de yararlı olacak, böylece erkek karısının ona duyduğu ilginin kaybolduğunu düşünmeyecektir.

Elverişsiz mekan ve zaman

Yer ve zaman seçimi de kadının cinsellikten kaçmasına sebep olabilir. Örneğin kadın dikkatini çocukların odasından gelecek seslere veriyorsa, kendini tam anlamıyla sevişmeye kaptıramaz. Tedirgindir ve kocasının rahatlığı onu şaşırtır. Erkek içinse, karısının cinsel ilişkiden kaçmak için özürler yarattığını ileri sürerek onu anlayışsızlıkla suçlar. Yine ekonomik sıkıntıların başladığı ya da çocukların hastalandığı durumlarda kadının gözüne uyku girmez ve bu sorunlara çare aramakla meşguldür. Bu gibi durumlarda cinsellikten kaçması gayet doğaldır.

Kadının cinsel ilişkiden kaçmak için sürekli olarak bahaneler bulmasının altında yatan bir başka neden de kocasını cezalandırma isteğidir. Kadınlar, günlük hayattaki sürtüşmelerini yatağa taşıyarak, erkekleri cezalandırmak isteyebilirler.

Kadının kaçmasının bir nedeni de erkeğin tatmin süresiyle kadınınkinin farklı olmasıdır. Eğer erkek kendisi tatmin olduktan sonra henüz tatmin olmamış olan eşiyle ilgilenmeyi bırakıyorsa, kadın da doğal olarak zevk almadığı bir şeyi yapmak istemeyecektir.

Eğer kadının bu durumu uzun sürerse bir aile danışmanıyla konuşmakta fayda vardır. Erkeğin böyle bir durumda benimsemesi gereken tutum, zorlayıcı olmamaktır. Erkek, eşine olabildiğince anlayışlı yaklaşmalı, kadının kaçmasının nedenini kendisini istememesinden kaynaklanmadığını bilmelidir. Kadın da dolaylı yollara başvurmadan kocasına isteklerini ve duygularını anlatmalıdır. Cinsellikten kaçmasının nedenleri adet kanaması, doğum sonrası sancı gibi somut nedenlere dayanıyorsa, bunları açıkça eşine söylemelidir.
Yayın tarihi: 08.01.2006
5757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.