Sağlık

Cinsel ilişki korkusunun tedavisi mümkün

Cinsel ilişki korkusunun tedavisi mümkün

Başlıca nedenleri arasında cinsel eğitim yetersizliği gelen ve cinsel işlev bozukluklarına yol açan vaginismusun tedavisi mümkün.

Vaginismus hem organik hem de psikolojik nedenlerle gerçekleşebiliyor. Kadına hakim olan acı duyma endişesi, ilk gece korkusu, cinsel taciz olasılığı gibi faktörler, bu sorunun ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Vaginismus, vajinanın adalelerinin istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi imkansız hale getiriyor.

Kadın bu rahatsızlık nedeniyle hissettiği tepkiyi cinsel ilişki sırasında bağırma, kasılmalarla belli ediyor. Bu durumda erkeğe de önemli bir görev düşüyor. Kadına anlayışla davranılıp destek verilirse, problemin çözümü daha kısa sürede gerçekleştiriliyor.

Tedavi için jinekolog ve psikoloğun birlikte çalışmasında fayda var. Önce sorunun temelinde yatan nedenin organik ya da psikolojik kökenli olduğu araştırılıyor. Bu neden belirlenince ona göre bir tedavi yöntemi uygulanıyor.

Yaklaşık bir bir buçuk ay süren bir tedavinin sonucunda kadın rahatlıkla cinsel ilişkiye girebiliyor. Psikoterapi ile tedavi sekiz, on seansta tamamlanıyor.

Tedavi için çiftlerin uzmanlara birlikte gitmesi, ilişkinin geleceği ve sağlığı açısından oldukça önem taşıyor.
Yayın tarihi: 25.01.2003
766
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.