Sağlık

Cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açan hastalıklar

Cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açan hastalıklar

Türk Androloji Derneği tarafından yapılan bir çalışmada erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluk oranı yüzde 64.7 olarak saptandı.

Sertleşme sorununa şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyi yol açabilmektedir.

Şeker hastalığı sertleşme sorununa yol açan en önemli patolojilerden biridir. Sertleşme sorunu olan hastaların % 50'sinde şeker hastalığı bulunurken, şeker hastalığı olanların % 35-70'inde sertleşme sorunu bulunmaktadır. Şeker hastalığı olanlarda, şeker hastalığı olmayanlara göre 3 kat daha fazla sertleşme sorunu olduğu tespit edilmiştir. Sertleşme sorunu şeker hastalığı olanlarda zamanla ortaya çıkan bir özellik gösterdiği gibi bazen şeker hastalığı olanların hastaneye ilk başvuru yakınması şeklindede olabilir. Kadıoğlu ve arkadaşları tarafından 1995 yılında yapılan bir çalışmada cinsel fonksiyon bozukluğu olmayan şeker hastalarında bile penis kan akımının azaldığı gösterilmiştir.

Şeker hastalığı ve sertleşme sorunu:

Bilindiği gibi şeker hastalığının tip 1 ve tip 2 şeker hastalığı olmak üzere iki tipi vardır. Sertleşme sorunu ile değerlendirilen grupta daha ziyade 'tip 2' şeker hastalığı bulunmaktadır. İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim dalı tarafından 1914 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada sertleşme sorunu olan şeker hastalarının %8.8'inin "tip 1", %79.8'inin "tip 2" şeker hastalığına sahip oldukları tespit edilmiştir. İlginç bir şekilde bu grubun % 12'sinde şeker hastalığı bilinmemekte ve bu hastalar tanıyı sertleşme sorunu ile başvurduğu polikliniklerde almaktadırlar. Şeker hastalarında sertleşme sorununun oluşması için yaş, hastalığın süresi ve şeker hastalığının diğer komplikasyonları (mikroanjiopati, nöropati) gibi risk faktörlerinin varlığı da önemlidir. Ayrıca şekerin kontrol dereceside sertleşme sorununun gelişimi ile ilgilidir. Benzer şekilde hba1c ile sertleşme sorunu arasında direk ilişki olduğu bildirilmiştir. Şeker hastalarında sertleşme sorununun gelişimi açısından diğer risk faktörleri ise alkol alımı ve antihipertansif ilaç kullanımı sayılabilir.

Şeker hastalarında penis atardamarları ve penis içindeki kılcal damarlar etkilenir ve sonuç olarak penise gelen kan miktarı azalır. Penis içindeki düz kası döşeyen zarın fonksiyonunun bozulması da söz konusudur. Seker hastalarında damar dışında etkilenen diğer bölüm ise penis sinirleridir. Sinirlerde morfolojik değişikliklerin yanısıra fonksiyonel kayıp da oluşur. Kadıoğlu ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada penis kökünün derin duyusunun şeker hastalığının erken döneminde etkilendiği, penis başının ise geç dönemde tutulduğu, yani sertleşme sorunu başladıktan sonra glansta duyu kusuru oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca şeker hastalığı olan grupta gece ereksiyonlarınında kalitesinin bozulduğu bilinmektedir.

Şeker hastalarında sertleşme sorununa yol açan diğer bir neden, penis içi düz kas oranının azalması ve yerine bağ dokusunun geçmesidir.

Hastalar nasıl değerlendirilir?

Fizik muayene, penil bioteziometri, penis içine enjeksiyon ve stimülasyon testi, penil doppler ile penis kan damarlarının haritasının çıkarılması, gece ereksiyonlarının ölçülmesi ile değerlendirilir.

Tedavi:

İlk aşama ağızdan ilaç tedavisi, ikinci aşama penis içi enjeksiyon tedavisi ve son aşama penis protezidir. Ağızdan ilaç tedavileri arasında sildenafil, fentolamin, apomorfin, yer alır. Sildenafil ağızdan verilen ilaç tedavilerinde en başarılı olanıdır. "Tip 1" şeker hastalarında yapılan bir çalışmada sildenafil'in sertleşmeyi sağlama ve devam ettirme konusunda oldukça başarılı olduğu, % 66 oranında sertleşme sorununu tedavi ettiği gözlenmiştir. Başka bir çalışmada "tip 2" şeker hastalarındaki sertleşme sorununun tedavi olma oranının % 56 olduğu tespit edilmiştir.

Peyronie hastalığı ve diyabet:

Şeker hastalığında peniste eğrilikle karekterize peyronie hastalığı sık görülür. Kadıoğlu ve arkadaşlarının yapmış olduğu bir çalışmada 231 peyronie hastasının % 4.3'ü tip 1, %28.6'sının "tip 2" diabet hastalığına sahip oldukları saptanmıştır.

Diabetik kadında cinsel fonksiyon bozukluğu:

Şeker hastaları olan kadınların % 20-80'inde, İstanbul Tıp Fakültesi üroloji ve detae bilim dallarının yapmış olduğu bir araştırmada hastaların % 51.3'ünde cinsel fonksiyon bozukluğu saptanmıştır. Bu çalışmada 72 şeker hastası, 60 normal insanla karşılaştırıldı. Hastaların cinsel fonksiyon bozukluk şikayetleri arasında cinsel arzu azlığı (%77), klitoral (bızır) duyarlılık kaybı (%62.5), orgazm olamama (%49), vajinal rahatsızlık hissi (%41), vajinal kuruluk (%37.5) olduğu tespit edildi. Vajinal kuruluk ve vajinal rahatsızlığın muhtemel sebebleri arasında şeker hastalığının damarlarda ve sinirlerde yaptığı tahribat sorumlu tutulurken, cinsel arzudaki azalma psikojenik faktörlere, orgazm bozukluğu ise psikojenik, organik ya da bu faktörlerin tümüne bağlı olduğu düşünüldü. İstanbul tıp fakültesi üroloji anabilim dalının şeker hastalığı olan kadınlarda yaptığı diğer çalışmada normal (aktif, sorunsuz cinsel yaşamı olan) kadınlarla karşılaştırılan diabetik kadınların genital ve vücuttaki diğer bölgelerin derin duyularında bozukluk olduğu saptanmıştır.

Tedavi:

Başta şeker seviyesinin düzenlenmesi, hormon seviyesi düşük olan kadınlarda eksik olan hormonu yerine koyma tedavisi (östrojen ya da testosteron hormonu), sildenafil, apomorfin gibi ağızdan alınan ilaçlar, klitoral vakum cihazı (özellikle klitoral duyarlılığı azalmış hastalarda) tedavi seçenekleri arasında sayılabilir.

Kaynak: Amerikan Hastanesi
www.amerikanhastanesi.com.tr
Yayın tarihi: 21.07.2004
777
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.