Sağlık

Cinsel arzu mu, o da ne?

Cinsel arzu mu, o da ne?

Araştırmacılarının vardığı son nokta, cinsel arzunun net bir tanımı olmadığı, kişiden kişiye değiştiği yönünde.

Cinsel arzu... Bu ikili, sadece kelime olarak yan yana geldiğinde bile fazlasıyla yüklü bir anlam içeriyor: Bir parça şehvet ve yanına serpiştirilmiş müstehcenlik duygusu, biraz muziplik, küçük bir kikirdeme...

Araştırmacılar, neredeyse evrensel bir deneyim olan cinsel arzunun çağrışımlarının ve tanımlarının her insanda farklı olduğunu, kimi zaman 'kişiselleştirilmiş' olabileceğini söylüyor.

Bir parça adrenalin...
Bir grup kadın ve erkeğe sorulan 'Cinsel istek nedir ve cinsel istek duyduğunuzda ne hissedersiniz' sorusuna verilen yanıtlara bir göz atalım: 40'larında, boşanmış bir avukat hislerini "Bir parça adrenalin, göğsün şişmesi" diyerek ifade ediyor.

30'larında tasarımcı bir kadın cinsel arzu duyduğu zaman kendisini rahatlamış ve sakin hissettiğini söylerken, 50'li yaşlarındaki bir psikolog kadın da "Noam Chomsky'yi dinlerken uyarılıyorum" diyor.

Midede uçuşan kelebekler
İnsan cinselliği konusundaki araştırmacıların birleştiği nokta, 'arzu'nun tanımının insandan insana değişiklik gösterdiği.

Kinsey Cinsellik ve Üreme Araştırmaları Merkezi'nin yöneticisi Julia Heiman'a göre cinsel arzu karışık ama kaotik değil.

"Cinsel arzunun ne olduğu ve ne olmadığını anlamak bizim için önemli" diyen Heiman'a, Toronto'daki Bağımlılık ve Akıl Sağlığı Merkezi'nden araştırmacı Meredith L. Chivers de katılıyor:

"Cinsellik varoluşumuzun büyük bir parçası, nasıl anlamak istemeyiz ki?.."

Yayın tarihi: 24.04.2007
2022
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.