Sağlık

Cilt problemlerinin nedenini ruh sağlığında arayın!

Cilt problemlerinin nedenini ruh sağlığında arayın!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) Psikiyatri Anabilim Dalı'nda yapılan bir çalışma, cilt hastalıklarının büyük bölümünün psikolojik kaynaklı olduğunu ortaya koydu.

Yeni Symposium Dergisi'nde yer alan 'Bir üniversite hastanesinde bir yıl süresince gerçekleştirilen psikiyatri konsültasyon hizmetlerinin değerlendirilmesi' konulu çalışmada, GÜTF Psikiyatri Anabilim Dalı tarafından 1 yıl içinde sunulan konsültasyon hizmetleri incelendi.

Yatarak ve ayakta tedavi gören 580 hastanın değerlendirildiği çalışmada, anabilim dalına konsültasyon için en fazla dermatoloji kliniğinden (yüzde 25.8) istek geldiği belirlendi. Bunu yüzde 13.9 ile iç hastalıkları takip etti.

Dermatoloji kliniğinden gelen 136 hastanın yüzde 36'sına psikosomatik (ruhsal kaynaklı fiziksel problem), yüzde 15'ine de depresif bozukluk tanısı konuldu. Araştırmayı yorumlayan İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'ndan Klinik Psikolog Dr. Reyhan Mülayim, derinin bir ayna gibi insan psikolojisini yansıttığına işaret etti.

Dr. Mülayim, şunları söyledi: 'Deri hastalıklarının yüzde 70'i psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Sedef, kurdeşen, renk kaybı, alerjik hastalıklar, bütün veya bölgesel olarak saç veya vücutta kıl dökülmesi gibi en fazla görülen deri hastalıklarının kökeni psikolojik. Bu hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli psikolojik nedenleri ise duygusal örselenme, bir yakın veya iş kaybı gibi maddi ve manevi kayıplar ile insan ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar gibi travma etkisi yapan olaylar oluşturuyor.'
Yayın tarihi: 19.03.2003
1090
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.