Sağlık

Cilt mezoterapisi ile gençleşin

Cilt mezoterapisi ile gençleşin

Ameliyatsız yeni teknikler, ciltte beliren kırışıklıkları hafifleterek, kısa sürede genç bir görünüm kazandırıyor.

Baharda uygulanan cilt mezoterapisi ile yazı 10 yaş genç karşılamak mümkün...

Alman Nişantaşı Kliniği dermatoloji uzmanlarından Dr. Belma Bayraktar ve Plastik ve Estetik Cerrah Op. Dr. Ahmet Torkut ile ciltteki kırışıkların giderilmesinde en etkili olan yöntemleri konuştuk...

Yüze mezoterapi uygulaması hangi durumlarda yararlı oluyor?

Cildin kalitesini artırma, sıkılaştırma, ince kırışıklıkları ortadan kaldırma gibi durumlarda yüz mezoterapisi son derece yararlı sonuçlar veriyor. Cilt altı dokuları, özellikle de yağ dokusu, yerçekiminin de etkisiyle zamanla yüze yorgun ve yaşlı bir görünüm veriyor. Bu yöntem, ciltte yeniden canlanmayı sağlıyor. Boyun bölgesine uygulandığında, bu bölgedeki fazlalıkların ortadan kalkmasını sağlıyor. Özellikle yaz aylarının başında yapılan mezoterapi, yüzde canlanma, yaklaşık 10 yaş gençleşme sağlıyor.

Cilde mezoterapi uygulaması nasıl yapılıyor?

İşlemden önce cilde uyuşturucu bir krem sürülüyor. Yarım saat sonra da mezoterapiye başlanıyor. Bir tabanca yardımıyla hazırlanan maddeler, çok düşük dozlarda enjekte ediliyor. Seanslar yaklaşık 20 dakika kadar sürüyor. Kullanılan maddeler, dolaşımı artıran, ciltte kollajen sentezi oluşturan, cildi gençleştiren maddelerdir. Miktarları ihtiyaca göre hekim tarafından belirlenir. Genellikle doğal maddeler tercih ediliyor. Ancak, bazen kimyasal maddeler de kullanılıyor. Bu maddelerin alerji yapma riskine karşı, hastalarımıza test yapıyoruz. Mezoterapide kişiye alerji yapan madde yerine başka maddeler kullanarak uygulama yapıyoruz.

Cilt lekelerini gidermek için hangi yöntem uygulanmalıdır?

Mevcut lekeler, yaz aylarında güneşin de etkisiyle iyice koyulaşacaktır. Bu nedenle, güneşe çıkmadan önce mutlaka peeling işlemiyle cildimizi yeniden yapılandırmalıyız. Halk arasında 'cilt soyma' işlemi olarak bilinen 'peeling', deri yaşlanmasında, güneş, yaşlılık, hamilelik gibi çeşitli nedenlere bağlı oluşan ciltteki lekelerin tedavisinde, sivilce ve izlerinin giderilmesinde, siyah nokta oluşumunda, cilde nem sağlamada kıl dönmelerinin, kırışıklıkların tedavisinde geniş kullanım alanı bulmuş bir yöntemdir.

Hangi kırışıklık hangi yöntemle düzeltilebilir?

Yüz kırışıklıklarının tedavisi, kırışıklığın yüz mimik hareketleriyle ilişkisine, derinliğine ve cildin elastikliğinin durumuna göre değişik şekillerde gerçekleştirilir. Mimik kaslarını hareket ettirmeden, kendiliğinden mevcut olan yüzeysel kırışıklıklar TCA, fenol, dermabrazyon, lazer gibi cildin üst katlarına yönelik yöntemlerle tedavi edilebilir. Çok yüzeysel kırışıklıkların tedavisinde retinoik asit, glikolik asit ve vitamin içeren cilt kremlerinden yararlanılabilir. Derin ve mimiklere bağlı olmayan kırışıklıklarda ise, cilt altında kollajen ve yağ dokusu enjeksiyonu gibi yöntemler kullanılır. Yüz mimik kaslarının hareketleriyle ortaya çıkan kırışıklarda ise, ilgili kasın kasılmasını önleyen botokstan yararlanılır. Cildin elastikliğinin bozulduğu, derin kırışıklıklarda ise, yüz germe gibi cerrahi girişimler gereklidir. Yüz protezi dolgunluk sağlıyor

Çene, çene ucu ve elmacık kemikleri gibi bölgelere yerleştirilen implantlar yardımıyla, bu bölgelerin dolgunluklarının sağlanarak yeniden şekillendirilmesi mümkün. Teknik olarak, implantlar yapılan küçük kesiler yardımıyla dolgunluk sağlanmak istenen bölgedeki kemiğin üstüne yerleştirilir. Kesiler ağız içi, göz kapağı altı ve içi gibi, dışarıdan fazla belli olmayan bölgelerde yapılır.

Anestezi uygulanır

İmplant uygulamalarında ameliyat süresi bir-iki saattir ve genel anestezi ya da damar içi sakinleştirici ilaç etkisi altında uygulanabilir. Ameliyat sonrasında hastanede kalmak gerekmez. İşe dönüş bir haftada olur. Yüzün normal görünümünü kazanması iki-dört hafta sürebilir. Ağır egzersizlere altı-sekiz haftada başlanabilir. Başlıca riskleri; enfeksiyon, kanama, asimetri, yapısal bozukluk, duyu azalması, implantın yer değiştirmesi ve implant çevresinde ağrılı kapsül oluşumudur. Lekelerden kurtulmak içinaltı seans tedavi yetiyor

Cilt lekelerini gidermek için hangi yöntem uygulanmalıdır?

Mevcut lekeler, yaz aylarında güneşin de etkisiyle iyice koyulaşacaktır. Bu nedenle, güneşe çıkmadan önce mutlaka peeling işlemiyle cildimizi yeniden yapılandırmalıyız. Halk arasında 'cilt soyma' işlemi olarak bilinen peeling, deri yaşlanmasında, güneş, yaşlılık, hamilelik gibi çeşitli nedenlere bağlı oluşan ciltteki lekelerin tedavisinde, sivilce ve izlerinin giderilmesinde, siyah nokta oluşumunda, cildin nemlendirilmesinde, kıl dönmesinin, kırışıklıkların tedavisinde kullanım alanı bulmuş bir yöntemdir.

Peeling işlemi nasıl yapılıyor?

Peeling işlemi, sadece basit bir soyma işlemi değildir. Bu işlemle deri altı destek dokusu olan kollajenin oluşumu desteklenir, hücre metabolizması hızlanır, cildin yeniden yapılanma yeteneği artırılmış olur. Zarar görmüş olan cilt onarılır ve yaşlanma etkileri geciktirilmiş olur. Taze hücre oluşumunun uyarılması sayesinde, cildin özellikle dış ve iç faktörlerden zarar görmüş hasarlı üst deri tabakasının yenilenmesi esasına dayanır. Deri yaşayan bir organdır. İlerleyen yaşla birlikte kendisini yenileme gücü azalmaktadır. Peeling işlemi derinin kendisini yenileme sürecini hızlandırır. Deneyimli uzmanlar tarafından uygulandığında son derece güvenli bir yöntemdir.

Ne kadar sürede sonuç alınıyor?

Peeling seansları, kullanılan ürüne göre değişmekle birlikte, haftalık veya 15 günde bir uygulanan seans aralıklarıyla, toplam altı seans gibi uygulanır. Daha sonra ayda bir kez idame tedavisi olarak önerilebilir. Peeling sonrası 24 saat cilt yıkanmamalıdır. Peeling sonrası iki gün süreyle cilt besleyici krem önerilir. Bu arada hastalar daha düşük konsantrasyonlu ev ürünleri kullanarak etkinin devamını sağlamalıdır. Ürün seçiminde kişinin cilt tipi ve beklentileri göz önüne alınarak, hekim ve hasta tarafından ortaklaşa kararlaştırılır. Güneş koruyucu kullanımı zorunludur.

Peeling öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?

Uygulamadan bir önceki gece hastaya soyucu ajan içeren ürün kullanmaması söylenmelidir. Erkekler işlemden hemen önce tıraş olmamalıdır. Kadınlar, son bir hafta içinde tüy dökücü işlem uygulamamalıdır. İşlemden bir hafta öncesinde yüz mezoterapisi, dolgu enjeksiyonu, botox uygulaması yapılmamalıdır. Aktif uçuk geçiren hastalarda uçuğun iyileşmesi beklenmelidir. Kırışıklık tedavisinin etkisi yönteme göre değişiyor

Teknik olarak kırışıklıkların tedavisi, klinikte ve ayakta gerçekleştirilen girişimlerdir. Yüz ve boyun germe girişimleri ise, ameliyathanede gerçekleştirilir. İyileşme dönemi yapılan girişimin türüne ve ağırlığına göre farklıdır bir saat ile üç ay arasında değişebilir. Kırışıklık tedavisinde kullanılan yöntemlerin etkisi geçicidir ve uygulanan yönteme bağlı olarak değişik aralıklarla tekrarlanmaları gerekebilir.

Kollajen enjeksiyonu

Genellikle yüzde yerleşen kırışıklıklar, dudaklar yüz ve elin üst yüzündeki dolgunluk azalmaları kollajen gibi hazır ya da hastanın kendisinden alınan yağ gibi hacim yaratıcı maddeler enjekte edilerek tedavi edilir. Bu girişime en uygun adaylar ince, kuru ve açık renkli cilde sahip hastalardır. Teknik olarak kollajen hazır bir maddedir. Yağ ise, karın vb. herhangi bir bölgeden iki-üç mm gibi çok küçük bir kesiyle enjektör yardımıyla lokal anestezi altında, aynı seansta alınarak enjekte edilir. Girişim süresi 15-60 dakikadır ve lokal anestezi altında uygulanabilir. Hastanede kalmak gerekmez. Normal günlük etkinliklere hemen başlanabilir. Geçici şişliklerin düzelmesi birkaç gün sürer. Kollajenin zamanla vücut tarafından emilerek kaybolması nedeniyle üç-12 ay sıklıkla tekrarlanması gerekir.

10 dakikada botoks

Botoks enjeksiyonlarından, estetik amaçla alındaki enlemesine kırışıklıkların, kaşlar arasında ve burun kökündeki diklemesine kırışıklıkların, gözlerin dış yan tarafındaki kırışıkların ve boyunda görünen kas bandlarının tedavisinde yararlanılır. Botoks migren türü baş ağrılarının, koltukaltı ve ellerdeki aşırı terlemenin, boyun ve gözlerdeki kas spazmlarının tedavisinde de uygulanır. Teknik olarak botoks solüsyonu kırışıklık bölgesinde, deri altındaki küçük kaslara enjekte edilir. Kırışıklıklara neden olan kasların kasılmasını geçici olarak önler. Etkisi enjeksiyondan bir-beş gün sonra ortaya çıkar ve üç ay aralıklarla tekrarlanması gerekir. Girişim süresi 10-20 dakikadır ve anestezi gerekmez. Botoks enjeksiyonunun yapılamadığı durumlar; gebelik, süt verme, ilgili cilt bölgesinde enfeksiyon, romatoid artritli hastalar ve bağışıklık sistemi zayıflatan hastalıklar, sıtma ilacı kullanan hastalardır.

Kimyasal cilt yenileme

Ciltteki yüzeysel kırışıklıkların renk değişikliklerinin ve güneş ışını hasarlarının tedavi edilmesinde kullanılır. Teknik olarak özel solüsyon cilde sürülüp cildin en üst katlarının kontrollü bir şekilde zamanla soyularak dökülmesi sağlanır. Tek seansta uygulanır. Girişimin süresi yüzün tümü için yaklaşık 20-40 dakikadır. Anestezi gerekmez, gerekli olması durumunda sakinleştirici ilaçlardan yararlanılabilir. Fenol uygulaması sırasında EKG monitörü kullanılabilir. Hastanede kalmak gerekmez. Eski cildin soyulup, yeni cildin oluşumu ve işe dönüş TCA sonrasında beş-10 gün, fenol sonrasında yedi-21 gün içinde tamamlanır. Yüzdeki pembeliğin geçmesi TCA sonrasında bir-üç ay, fenol sonrasında üç-altı ay sürebilir.

Lazerle cilt tazeleme

Ciltteki yüzeysel ve orta derinlikli kırışıklıkların renk değişikliklerinin ve eski izlerin lazer ışını ile tedavi edilmesi işlemidir. Teknik olarak karbondioksit lazeri ile cildin en üst katlarının kontrollü bir şekilde soyulması sağlanır. Tek seans uygulanır. Girişimin süresi yaklaşık bir saattir. Damar içi sakinleştirici ya da genel anestezi altında uygulanır. Hastanede kalmak gerekmez. İşe dönüş iki hafta içinde gerçekleşir. Başlıca riskler; enfeksiyon, alerji, güneş ve makyaj maddelerine duyarlılık, önceden geçirilmiş uçukların yeniden belirmesi, yanıklardır.

Sabah
Yayın tarihi: 25.04.2005
2836
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.