Sağlık

Cilt kanserine karşı 'DNA'lı güneş kremi

Cilt kanserine karşı 'DNA'lı güneş kremi

Amerikalı bilim adamlarından güneşlenme tutkunlarına müjde. Yeni geliştirilen 'DNA parçalı' krem, güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan olacak

Güneşlenmeyi sevenler, artık DNA parçaları içeren güneş kremiyle hem güneş yanığından, hem de cilt kanserinden korunacak. ABD'nin Boston Üniversitesi'nden bilim adamları, söz konusu kremi kobay hayvanlarında başarıyla denedi. PNAS dergisinin haberine göre, krem sürülen kobay hayvanlarının deri hücreleri DNA parçaları nedeniyle DNA'ların zarar gördüğünü "zannedip" genetik materyalini koruyacak ve onaracak proteinler üretti.

Yaşlanmayı da önleyecek

Uzmanlar, krem sürülen farelerin mor ötesi (UV) ışınlara karşı, kontrol grubuna göre daha dirençli olduğunu tespit etti. Araştırmaclar, krem sürülen hayvanların derilerinde 16 hafta sonra, diğer hayvanların derilerinde sadece 9 hafta sonra hasar oluştuğunu ifade etti. Bilim adamları, DNA parçaları katılan kremlerin UV ışınlarından kaynaklanan cilt yaşlanmasını da önleyebileceğini savundu.
Yayın tarihi: 05.03.2004
865
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.