Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Cilt kanserinde yeni gelişme

Cilt kanserinde yeni gelişme

En tehlikeli cilt kanseri olarak bilinen melanom hücrelerinin, bir proteini normalden çok daha fazla ürettiği ortaya çıktı.

İngiltere'deki Marie Curie Araştırma Enstitüsü'nde görevli bilim adamları, melanom hücrelerinin yüzde 90'ının BRN-2 isimli proteini yüksek miktarlarda ürettiğini tespit ettiler.

Bilim adamları, bu yeni bilginin, melanom ve benlerin ayırt edilmesini kolaylaştıracağını açıkladılar.

Proteinin hücre bölünmesinde önemli rol oynadığını belirten bilim adamları, melanom hücrelerinin, normal hücrelere göre 20 kat daha fazla BRN-2 içerdiğini söylediler.

Araştırma başkanı Colin Goding, BRN-2 proteininin melanomların büyümesinde önemli rol oynadığını belirterek, ''BRN-2'yi laboratuarda şlevsiz hale getirdiğimizde, hücrelerin çok daha yavaş büyüdüğünü gördük'' dedi.

Bilim adamları, BRN-2 proteininin, hücre bölünmesinin başlatılmasını ve bitirilmesini sağlayan iki önemli sinyal aktarımıyla lgili olduğunu tahmin ediyorlar. Kanser, hücre bölünmesinin kontrolden çıkmasıyla ortaya çıkıyor.

Bilim adamları, yeni bilgi sayesinde melanom ve benlerin daha kolay ayırt edilebileceğini, melanomun ameliyatla alınmasından sonra oluşabilecek risklerin daha kolay tahmin edilebileceğini ve bu kanser türünün tedavisi konusunda ilerleme kaydedilebileceğini açıkladılar.
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.