Sağlık

Çikolatalı cilt bakımı

Çikolatalı cilt bakımı

Son zamanlara kadar aknelerden sorumlu tuttuğumuz, bizi şişmanlattığı için suçladığımız ve bir zaaf olarak gördüğümüz çikolata...

Güncellenme tarihi:
Hepimizin sevgilisi... Çikolata yediden yetmişe herkesin sevgilisi. Neredeyse tüm önemli olaylar çikolata ile kutlanır. Canımız sıkıldığında, sevindiğimizde, armağan alırken, ziyarete giderken, konuklarımızı ağırlarken, düş kırıklıklarımızı yatıştırmaya çalışırken, hele adet öncesinde can simidimiz hep çikolatadır! Kakaonun kendisi bir efsane gibidir. Kakao ağacını ilk yetiştirenler Güney Amerika'daki Maya'lar. Onlar kakao çekirdeklerinin değerini o kadar iyi bilirlermiş ki, hem gıda maddesi olarak, hem de altın gibi para yerine kullanırlarmış. Aztek geleneklerine göre, kakao ağacı cennette yetişen "iyilik ve kötülük ağacının" yeryüzündeki temsilcisi imiş... Sivilce çıkarıyor diye suçluyoruz... Son zamanlara kadar aknelerden sorumlu tuttuğumuz, bizi şişmanlattığı için suçladığımız ve bir zaaf olarak gördüğümüz çikolatanın, gün gelip de kozmetik ürünlerin içine gireceğini kim hayal edebilirdi? Doğrusu kakao taneleri Avrupa ila tanıştığı 16. yy dan bu yana bazen göklere çıkarıldı, kimi zaman da yerden yere vuruldu. Ama giderek itibarı artmaya devam ediyor. Özellikle bitter çikolatalar, artık güçlü antioksidanlar olarak aklandılar. Hatta yeşil çay ve şarapla birlikte anılmaya başladılar. Cilt bakım maskelerini kendiniz hazırlayabilirsiniz!
Yayın tarihi: 17.03.2009
2403
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.