Sağlık

Çiçek alarmı

Çiçek alarmı

<b>Dünya Sağlık Örgütü, çiçek virüsüyle terör saldırısı ihtimaline karşı bütün hükümetleri uyardı: ''Vatandaşlarınızı topluca aşılamak için hazırlıklı olun.'' Çiçek hastalığı 1977 yılında dünya üzerinden kalktığı için yaklaşık 20 yıldır yeni doğan bebeklere aşı yapılmıyor. Hızla bulaşan çiçek virüsü % 90 oranında ölümcül, 48 saat içinde ölüme yol açabiliyor.</b>

Dünya Sağlık Örgütü, çiçek virüsüyle terör saldırısı ihtimaline karşı bütün hükümetleri uyardı: ''Vatandaşlarınızı topluca aşılamak için hazırlıklı olun.'' Çiçek hastalığı 1977 yılında dünya üzerinden kalktığı için yaklaşık 20 yıldır yeni doğan bebeklere aşı yapılmıyor. Hızla bulaşan çiçek virüsü % 90 oranında ölümcül, 48 saat içinde ölüme yol açabiliyor.

BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), birkaç gün içinde milyonlarca insanı öldürebilecek çiçek virüslü terör saldırıları ihtimaline karşı bütün hükümetlere uyarı gönderdi. WHO, ülkelerin bütün vatandaşlarını koruyabilmek için yeterli miktarda aşı üretmek üzere tedbir almalarını istedi. Örgüt sözcüsü, ''Çiçek salgını konusunda ciddi endişelerimiz var. Salgın çıkarsa, sonuç çok yıkıcı olur'' dedi.

IRAK ŞÜPHESİ

Çiçek virüsü yeryüzünden silindikten sonra sadece iki laboratuvarda varlığını sürdürdü. Bunlardan biri ABD'nin Atlanta kentinde, diğeri de Sibirya'daki Koltsovo kentinde. Bu son örnekler, önümüzdeki yıl içinde imha edilecekti. Bununla birlikte Sovyetler Birliği'nden Batı'ya iltica eden bir kişi, Komünist rejimin çiçek virüsünü füze programında kullandığını ifşa etmişti. Şimdi virüslerin Irak ve Kuzey Kore'ye satılmış olabileceği belirtiliyor.

İnsandan insana çok kolay bulaşan çiçek virüsü % 90 oranında ölümcül etkiye sahip ve 48 saat içinde ölüme yol açabiliyor. En geç iki hafta içinde ölüm geliyor ve hastalığın tedavisi yok.

Bu hastalık Dünya Sağlık Örgütü'nün yoğun çabaları sonucu 1977 yılında dünya üzerinden silindiği için durum çok tehlikeli. Çünkü WHO, 1980'lerden itibaren bütün hükümetlere ''çiçek aşısına gerek yoktur'' tavsiyesinde bulundu. Bu nedenle yaklaşık 20 yıldır bebeklere aşı yapılmıyor.

Çiçek virüsüne karşı verdiği mücadeleyi tarihindeki en büyük zafer olarak değerlendiren Dünya Sağlık Örgütü'nün mevcut tehdidi büyük bir darbe olarak nitelediği belirtiliyor. Ayrıca dev boyutlu bir aşılama kampanyası da tehlikeler içeriyor. Çünkü ileri yaşlarda yapılacak çiçek aşısı, beyin tahribatı ve hatta ölüm gibi korkunç yan etkiler içeriyor.

ABD'de üç ayda bir milyon kişi ölebilir

Tıbbi araştırmalara göre ABD'ye yönelik bir çiçek saldırısı halinde üç ay içinde yaklaşık 1 milyon insan ölebilir. Bu konuda bir rapor hazırlayan İngiliz hükümetinin aşı tedarik etmek üzere Ulusal Sağlık Kuruluşu'nu harekete geçirdiği, ancak şu anda bağışıklığı olmayan 30 yaş cıvarındaki nüfusa yetecek kadar aşı temin edilemediği bildiriliyor. Çiçek hastalığının ilk belirtileri ateş, şiddetli başağrısı, sırt ve göğüs ağrıları ve çok yoğun anksiyete. Hastalığa yakalanan kişilerde koyu pembe çıbanlar çıkıyor ve şiddetli kaşıntı oluyor.

Yayın tarihi: 22.10.2001
679
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.