Sağlık

Cerrahi Sonrası Ağrıyı Gidermekte Kullanılan Yeni İlaçlar

Cerrahi Sonrası Ağrıyı Gidermekte Kullanılan Yeni İlaçlar

Cerrahiden sonra ağrısız iyileşme kulağa çok çelişkili bir ifade gibi geliyor ancak bazı hekimler ve hastaları kesinlikle memnun etmeye kararlı ilaç firmaları yeni teknikler ve mevcut ilaçların yepyeni kullanımıyla bunun mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Buffalo, New York'daki Roswell Park Kanser Enstitüsü'nde Anesteziyoloji ve Ağrı Bilimi (Algoloji) Bölüm Başkanı Dr. Mark Lema: "Postoperatif ağrı kesinlikle olmaması gereken bir durum. Bu tip ağrının nedenlerini, vücut fonksiyonlarını nasıl sınırladığını ve hiçbir yararı olmadığını biliyoruz."
Morfin gibi ağrı giderici narkotikler cerrahi operasyon sonrası bakım standardı olmaya devam etmektedirler ancak hekimler ve hastaneler tedaviyi daha geliştirmek ve aynı zamanda tasarruf sağlamak istediklerinden alternatifler de ortaya çıkmaktadır.
Beyine giden ağrı sinyallerini baskılayan narkotikler normal aktiviteleri aksatabilir, hastanede kalış süresini uzatabilir ve rahatsızlık veren, yavaş bir iyileşme sürecini doğurabilirler. Bu ilaçların yan etkileri—uyku hali, bulantı, konstipasyon, solunum güçlüğü ve bağımlılık potansiyeli—iyi bilinmektedir.
Weston, Florida'daki Cleveland Kliniği'nde jinekolog olan Dr. Stephen Zimberg: "Olguların çoğunda hastayı en fazla etkileyen durum cerrahi değil, cerrahi sonrasında aldıkları narkotiklerin yan etkileridir."
Dr. Lema hastalara cerrahiden önce ağrı tedavisi için Merck & Co.'nun rofekoksib etken maddeli ilacı gibi anti-inflamatuvar ilaçlar verilmesinin ağrı basamaklarını cerrahi sırasında, öncesinde ve sonrasında bloke ederek ağrıyı giderebileceğini öne sürmektedir.
Lema: "Cerrahinin zararlı etkilerini koksiblerin (ilaç sınıfının genel adı) dolaşımdaki düzeylerini kullanarak bloke edebileceğimizi gösteren pek çok kanıt vardır".
Yayın tarihi: 08.10.2002
4695
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.