Sağlık

Cep telefonu spermi azaltıyor

Cep telefonu spermi azaltıyor

Bilim adamları, cep telefonunu çok fazla kullanan ve belinde ya da pantolonun cebinde taşıyan erkeklerin spermlerinde yüzde 30'lara varan azalma olduğunu saptadılar.

Telefonun yaydığı radyoaktif dalgaların spermlerin ölümüne yol açtığını ifade eden uzmanlar, cep telefonlarının çantada taşınmasını tavsiye ettiler.

BERLİN'de düzenlenecek uluslararası bilim kongresinde detayları açıklanacak olan araştırma, 13 ay boyunca 221 erkek üzerinde yapıldı. İkiye ayrılan grubun biri cep telefonunu çok fazla kullandı ve cinsel organına yakın bölgede, diğer grup ise cep telefonlarını 13 ay boyunca çantalarının içinde taşıdı. Bu süre zarfında sperm ölçümleri yapan uzmanlar, cep telefonunu cebinde ya da belinde taşıyan grubun sperm sayısında üçte bir oranında bir azalma tespit etti.

Araştırmayı yapan Macaristan'daki Szeged Üniversitesi Jinekoloji Bölümü doktorlarından Imre Fejes, elde ettikleri bulguların kesinlikle sperme etkisi olduğunu saptadıklarını, ancak bu durumu kanıtlayacak daha fazla delile ihtiyaç duyduklarını belirtti. Dr. Fejes, 'Hassas bölgelere yakın tutulan ve uzun süreli kullanılan cep telefonu, vücudun sperm üretmesine negatif bir etki yapıyor. Ayrıca bu kadar cep telefonu kullanmak konsantrasyonu da bozuyor' diye konuştu. Daha önceki araştırmalarda, cep telefonunun stand-by konumunda insan vücuduna zarar verdiği sanılıyordu. Bu araştırma sayesinde, çağımızın buluşu olan küçük aletlerin veri aktarırken ve kullanırken de insanlara zarar verdiği ortaya çıktı. Cep telefonunun vücuda zarar verme ihtimalinin çok az olduğu sanılıyor.
Yayın tarihi: 28.06.2004
1036
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.