Sağlık

Cep telefonu olanlara!

Cep telefonu olanlara!

Yanımızdan hiç ayırmadığımız cep telefonlarının mikrop yuvası olduğu konusunda doktorlar uyarıyor. Gün içinde vücudumuzla en çok temas eden şeyin bir çok hastalığa neden olması tedirginlik yaratıyor.

İngiltere'nin Manchester Metropolitan Üniversitesi'nden mikrobiyologlar, her bir santimetrekaresinde onbinlerce mikrobun yaşadığı cep telefonlarının tuvalet kapağının yanı sıra ayakkabı tabanlığı veya kapı kolundan da daha çok bakteri barındırdığını belirtti.

Sürekli el altında olması ve yaydığı ısı da normalde ciltte bulunan tüm bakteriler için cep telefonlarını ideal bir üreme ortamı haline getiriyor.

Mikrobiyolog Joanna Verran, bu bakteriler arasında hastane enfeksiyonuna yol açan MRSA'nın yakın akrabası ve sivilceden, zatürree ve menenjite kadar birçok hastalığa neden olan 'staphylococcus aureus'un da bulunduğuna dikkat çekti.

Çanta ve ceplerde tutulan mobil telefonların sürekli el altında olduğuna ve yüze yakın tutulduğuna da değinen Verran, "başka bir deyişle cep telefonları vücudumuzla en çok temas eden ve tuvalet kapaklarından daha çok bakteri barından eşyalar. Bu durum, sıcak ve uygun ortamlarda tuttuğumuz cep telefonlarının bu tip mikropların rahatça üremesi için uygun bir ortam yaratıyor" dedi.

Bazı cep telefonu üreticileri, kullanıcılara telefonlarını antibakteriyel mendillerle silmelerini öneriyor.
Yayın tarihi: 06.08.2006
898
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.