Sağlık

Cep telefonu 'muhtemel' kanserojen

Cep telefonu 'muhtemel' kanserojen

Dünyada yaklaşık 500 milyon kişinin kullandığı cep telefonları ile baz istasyonları, "muhtemel kanser yapan maddeler" olarak sınıflandırıldı. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nun (IARC), cep telefonu kullanımına ilişkin önerileri arasında, bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamlarda cep telefonunun sık kullanılmaması ve özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin beyne ve vücuda yakın tutmadan kulaklıkla konuşması yer alıyor.

Kanser yapıcı maddeleri her yıl düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayıran Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), 2005 yılında kullanıcı sayısının 1.6 milyara çıkacağı tahmin edilen cep telefonları veya baz istasyonlarından maruz kalınan radyo dalgalarını içine alan "elektromanyetik alanları", muhtemel kanserojenleri içeren "2-B" grubuna aldı.

KURU TEMİZLEME MADDELERİ
Ajansın konuya ilişkin raporu, "International Journal of Environmental Health Perspective" adlı Çevresel Sağlık Dergisi'nin son sayısında yayınlandı. Ajansın kanserojen maddeler listesinde, kuru temizleme yapan işyerlerinde kullanılan kimyasal maddelerin de "muhtemel kanserojen" sınıfında olduğu görüldü. Bu kimyasal maddelere maruz kalan kişilerin, mesane kanseri riski taşıdığı belirtildi. Ayrıca, kuaförler de kullandıkları kimyasal malzemeler nedeniyle listenin 2-B grubuna girdi. Listede, "kesin kanserojen" maddeleri içeren 1. grubunda, arsenik, asbest gibi maddeler sayıldı.
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, elektromanyetik alanların muhtemel kanserojenler arasında sayılmasının, Türkiye için önemli olduğunu vurguladı. AB standartları içinde de baz istasyonlarına ilişkin bazı normlar getirildiğini bildiren Tuncer, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın, elektromanyetik alanlara ilişkin "muhtemel kanserojen" sınıflamasının ardından, cep telefonlarının kullanımına sınırlamalar getirildiğini belirtti.

UYARILAR
Ajans tarafından cep telefonu kullanımına ilişkin yapılan önerilerin de Çevresel Sağlık Dergisi'nde yayınladığını ifade eden Tuncer, şu uyarılarda bulundu: "Bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamlarda sıklıkla cep telefonu kullanılmaması gerekiyor. Elektromanyetik alanları çok fazla kullanmayın. Ayrıca, vücut gelişimi tamamlanmadığı için adolesan (ergenlik) dönemde cep telefonu vücuda ve beyne yakın tutulmamalı ve kulaklıkla konuşulmalı. Bu konuda çok dikkatli olmak ve halkın da bilinçlenmesi gerekiyor."
Muhtemel kanserojen grubunda sayılan kuru temizleme ve kuaför dükkanlarında çalışanlara da uyarılarda bulunan Tuncer, bu işyerlerinde çalışanların kullandıkları malzemelerin kontrollerini yaptırmaları gerektiğini ifade etti. Bu kişilerin, kanseri tetikleyen davranışlardan kaçınmalarını isteyen Tuncer, sigara içmemeleri, kanserojen başka kimyasal maddelerden kaçınmaları ve sık sık açık havaya çıkmalarını önerdi.

Yayın tarihi: 30.07.2003
894
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.