Sağlık

Cep telefonu kazayı tetikliyor

Cep telefonu kazayı tetikliyor

Araç kullanırken cep telefonu kullanmak, sürücünün trafik kazası yapma olasılığını ciddi oranda artırıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nce hazırlanan raporda, sürücülerin cep telefonu ile basit bir arama yaparken yüzde 20, zihni meşgul eden görüşme yaparken yüzde 29 olasılıkla tehlikeyi fark edemedikleri belirtildi.

Hareket halindeki araçta cep telefonu kullanımının sürücünün dikkatinin dağılmasına, konsantrasyonunun bozulmasına neden olarak kazaya yol açabildiğine dikkat çekildi. Sürücülerden araç içinde cep telefonlarını kapalı tutmaları istenen raporda, şu görüşlere yer verildi: "Bütün sürücüler aracı kontrol etmesini güçleştiren durumları öğrenerek kaza riskini azaltmaya yönelik önlemler alabilirler. Araç içinde cep telefonunu kapalı tutmak bu açıdan en etkili önlemdir. Cep telefonu kullanımı sırasında sürücüler daha fazla hata yapıyor, tehlikeli durumları ya hiç fark edemiyor ya da fark etmekte geç kalıyor. Cep telefonunu kullanımı, yalnızca numara çevirirken ya da konuşurken değil, telefon beklerken ve görüşme bittikten sonraki süre içinde bile kaza riskini artırıcı bir etki yapıyor. 699 sürücü üzerinde yapılan araştırmada, görüşme bittikten sonraki 5 dakika içinde kaza olasılığının 4,8 kat, 15 dakika içinde ise 1,3 kat daha fazla olduğu bulunmuştur."
Yayın tarihi: 31.01.2004
738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.