Sağlık

Cebinizdeki tehlike...

Cebinizdeki tehlike...

Cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik enerji, beyin tümörü, kısırlık, hipertansiyon ve kansere yol açabiliyor.

Bu etkilerden korunmak için günlük yaşamda kulaklık takma ve harici antenli cep telefonları kullanma pratik çözüm yolları olabilir. İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Kalkan, canlıların elektromanyetik enerjiyi soğurduklarını, buna bağlı olarak da hücre kimyalarında birtakım değişikliklerin gözlendiğini söyledi. Kalkan, bu etkileri, hücre proteinlerinde ve enzimlerinde bozulma, hücre zarlarında yapışma, hücre dışına kalsiyum, sodyum ve potasyum kaçışları, hücre zarında delinmeler ve DNA tahribatı olarak açıkladı.

Elektromanyetik ışınlar zararlı
Radyo, televizyon, telsiz verici istasyonları antenleri, televizyon ve bilgisayar monitörleri, enerji nakil hatları, akım taşıyan kablolar, mikrodalga fırınlar, radar sistemleri, radyo, mobil ve uydu iletişim sistemlerinin elektromanyetik ışınlar yaydığını belirten Prof. Kalkan, 'Reflex' isimli Avrupa Birliği projesinde, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik ışınların, hücre DNA ipliklerinde kopmalara ve diğer genotoksik oluşumlara neden olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Kalkan, Dünya Sağlık Örgütü destekli Interphone Projesi'nde de bu ışınların beyin, duyma siniri, lenfatik doku ve kulak altı tükürük bezlerinde tümör oluşumlarına yol açabildiğinin görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Mine Kalkan, cep telefonlarının kısa vadede kalp pilinde bozulma, dikkatin azalması, geçici işitme bozuklukları, görüş alanında daralma, kulak çınlaması ile kulaklarda ısınma, yorgunluk, baş ağrısı ve sersemlik hissine yol açtığını da anlattı.
Yayın tarihi: 14.03.2007
1522
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.