Sağlık

Cazip bayram sofralarına dikkat!

Cazip bayram sofralarına dikkat!

Dikkat! Bayram sofralarının büyüsüne kapılmayın. Şeker, çikolata ve ağır hamur işlerini aşırı tüketmek mide ve bağırsak sisteminde rahatsızlıklara yol açabilir.

Orucun ardından gelen Ramazan Bayramı'nda, birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, mide ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca oruç tutanların, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle bayramda normal yeme düzenine geçtikleri zaman, psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girecekleri uyarısında bulunuyor.

Bu nedenle cazip bayram sofralarına dikkat edilmesini isteyen uzmanlar, bayramda birdenbire aşırı yemek yemenin, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmenin, mide ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açacağını belirtiyor.

Uzmanlar, az ve sık yemek yenmesini, tatlı miktarında aşırıya kaçılmamasını, meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmesini öneriyor.

Yayın tarihi: 12.11.2004
684
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.