Sağlık

Çaykoliklere müjde

Çaykoliklere müjde

İsveçli bilim adamlarının yaptığı araştırma, her gün bir ya da iki fincan siyah veya yeşil çay içmenin yumurtalık kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu.

Stockholm Karolinska Enstitüsü'nden Susanna Larsson ve Alicja Wolk, çay içen kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinin, içmeyenlere göre yüzde 46 oranında düşük olduğunu açıkladı.

Archives of Internal Medicine adlı dergide yayımlanan araştırma, İsveç'te yaşları 40-76 arasında değişen 61 bin 57 kadın üzerinde yapıldı.

Beslenme alışkanlıklarına dair hazırlanmış soruları yanıtlamaları istenen kadınlar, 2004 yılına kadar ortalama 15 yıl boyunca incelendi. Bu kadınların 301'inde yumurtalık kanserine rastlandı.

Bilim adamları, araştırmada, yeşil ya da siyah çay ayrımı yapmayarak, iki çay çeşidinin de hücreleri koruyan ve kanser gelişimini önleyen polyphenol ile antioksidan maddeler içerdiğini söyledi.

Araştırmada, gün içinde bir yada iki fincan çaya ek olarak içilen her fincan çayın da yumurtalık kanserine yakalanma riskini yüzde 18 oranında azalttığı kaydedildi.

ABD'de yumurtalık kanseri, kadınlarda ölüme sebep olan kanser hastalıkları arasında dördüncü sırada yer alıyor. 2005'te yumurtalık kanserine yakalanan 22 bin kadından 16 bininin öldüğü belirtiliyor.

Teşhisi zor olan yumurtalık kanserinden ölüm oranı 50 yıldır değişmiyor.
Yayın tarihi: 16.12.2005
549
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.