Sağlık

Çay hücre yıpranmasını engelliyor

Çay hücre yıpranmasını engelliyor

Harran Üniversitesi'nde yapılan biraraştırma, her sabah içilen bir bardak çayın, içinde bulunan ''Catechin'' maddesi sayesinde, vücutta hücre yıpranmasını engellediğini ortaya çıkardı.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Erel,çayın insan sağlığı üzerindeki etkilerini incelemek üzere bir araştırma yaptıklarını ve bir hafta süren araştırma süresince, 6 kişiden oluşan gönüllü gruba her sabah bir bardak çay içirdiklerini söyledi.

Çayın insan vücudu üzerindeki etkilerini, araştırmaya katılan gönüllülerin kan ve idrar tahlilleri sonucu belirlediklerini ifade eden Doç. Dr. Erel, şu bilgiyi verdi: "Gruptakilere her sabah birer bardak çay içirdik. Bir hafta sonunda kan ve idrar tahlillerini yaptırdık. Çayda bulunan 'Catechin' maddesinin vücutta, antioksidan etki oluşturduğunu tespit ettik.
Özellikle tiryakiler, sigaranın olumsuz etkisinden korunmak için günde birkaç bardak çay içmelidir. Bu sayede vücudun dinç kalması sağlanır."

Doç. Dr. Erel, yerli çaydaki toplam antioksidan miktarının, kaçak çaydan 10 kat fazla olduğunu tespit ettiklerini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 09.02.2004
584
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.