Sağlık

Çatlaklarla mücadele

Çatlaklarla mücadele

Çatlaklar oluşum aşamasındayken tamamen tedavisi mümkündür.

Striae adını verdiğimiz çatlaklar derinin, deri altındaki kas, yağ gibi dokuların hızlı büyümesine ayak uyduramaması sonucu oluşur. Yani deri normal fizyolojisine devam edemez ve bu gergin noktalarda deride yırtılma meydana gelir.
Bu bölgeleri vücut onarırken deri dokusuyla değil de fibrotik dokuyu kullanır. Fibrotik doku deri görevi göremez ve bu bölgeler normal deriden kolayca ayrılır. Deriden daha derin, sedef rengi çizgiler şeklinde görüntü verir.

Çatlaklar nerelerde görülür?

Çoğunlukla karın, kalça bölgesi ve göğüslerde rastlıyoruz. Sadece kadınlarda değil erkeklerde de olabilir. Erkeklerde yoğun spor yapan kişilerde ve hormon hastalıkları olanlarda, kadınlarda ise hızlı büyümede, kısa sürede aşırı kilo almada, hormonal hastalıklarda ve hamilelikte görülür.

Yaşla ilgisi var mı?

Çatlakların oluşumunda belirli bir yaş limiti yoktur. Ancak genetik yatkınlık söz konusudur. Ailesinde çatlak oluşumuna rastlanan kişilerin de çatlakları olabilir.

Çatlakların renk ve yüzey özelliklerine bakılarak oluşum nedeni ya da kaç yıldan beri var olduğu anlaşılabilir mi?

Çatlaklar oluşurken derideki travmaya bağlı olarak renkleri kırmızı mordur. Ancak zamanla vücut bu doku defektlerini onarırken rengi de solmaya başlar. Ortalama 6 aylık süreç içerisinde çatlaklar sedef rengini alır. Işıkta parlar. Ayrıca ilk oluşum sırasında kaşıntı olur. Deri altındaki kas ve kemik gibi dokuların hızla büyümesi sonucunda oluşan çatlaklar gövdeye paralel oluşurken, aşırı kilo alımı ya da hamileliğe bağlı çatlaklar gövdeye dik şekilde olur.

Çatlakların tedavisinde hangi yöntemler uygulanıyor?

Çatlaklar oluşum aşamasındayken tamamen tedavisi mümkündür. Ancak rengi sedef rengine dönmeye başlayınca tedavi daha uzun sürer ve başarı şansı düşer. En etkili yöntem lazer tedavisi. Mikrodermabrazyon, kimyasal peeling, yüksek doz retinoik asit uygulanması gibi tedavi yöntemleri başarılı olamadı.

Tedavi nasıl yapılıyor?

Çatlak tedavisinde üç hafta aralıklarla lazer seansları uygulanıyor. Lazer ışını bu bölgedeki kollajen sentezini başlatarak vücudun oluşturduğu dokuyu eritip ve deriyi yeniden canlandırır.

Tedavi bitiminde çatlak görünümü tamamen ortadan kaldırılıyor mu?

Tedavi süreci içerisinde çatlakların birbirine yakınlaşmasına ve sedef renginin kaybolmasına dikkat edilir. Her seans sonrası çatlak bölgeleri birbirine daha çok yaklaşır. Çatlak ne kadar uzun süre vücutta kalmışsa tedavisi o kadar uzun sürer.

Kaç seans uygulanması gerekiyor?

Minimum 5 seans.

Tedavi sonrası hastanın dikkat etmesi gereken koşullar neler?

Hastaya lazer tedavisi uygulandıktan önce ve sonra hasta direkt olarak güneş ışınına maruz kalmamalı. Ayrıca eğer çatlak oluşumu aşırı kilo alımına bağlı olanların diyetlerine dikkat etmesi gerekir.

Dr. Gamze Menteşoğlu
Hazırlayan: Mesude Erşan
Yayın tarihi: 05.10.2005
800
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.